ATRAKCJE TURYSTYCZNE NA TERENIE GMINY
NOWY TARG – „PRZESTRZEŃ DLA TWOICH PASJI”
KRÓTKI PRZEWODNIK
Gmina Nowy Targ zajmuje obszar 207,68 km2 zamieszkiwany przez przeszło 23 tys. mieszkańców. Gmina położona jest w centrum Podhala – malowniczego regionu o bogatej kulturze ludowej i historii. Dodatkowym atutem świadczącym o bogactwie, barwności i różnorodności kulturowej Gminy są położone w jej granicach 3 miejscowości należące do sąsiedniego równie pięknego regionu Spisza, są to: Nowa Biała, Krempachy i Dursztyn. Pozostałe 18 miejscowości na terenie Gminy to wsie podhalańskie: Ludźmierz, Rogoźnik, Krauszów, Długopole, Lasek, Trute, Klikuszowa, Obidowa, Morawczyna, Pyzówka, Waksmund, Ostrowsko, Łopuszna, Harklowa, Knurów, Szlembark, Dębno, Gronków.
Gmina Nowy Targ jest terenem dla odkrywców ciekawych poznania ciągle żywej bogatej kultury ludowej, prehistorii oraz „dziewiczych” terenów przyrody jakich wciąż nie brakuje w paśmie Pienińskiego Pasa Skałkowego i Gorców.
- Osobliwości przyrody:
- Gorczański Park Narodowy i dwa obszary Natura 2000 na jego terenie
- Turbacz (1310 m n.p.m) położony w Waksmundzie najwyższy szczyt Gorcówod którego we wszystkich kierunkach odbiega 7 grzbietów górskich o różnej długości
- Rezerwat Przyrody „Przełom Białki” położony na terenie Nowej Białej (skała Obłazowa) i częściowo Krempach (skała Kramnica)
- Rezerwat Przyrody Skałka Rogoźnicka w Rogoźniku
- Pieniński Pas Skałkowy - na terenie Gminy Nowy Targ obejmuje: Skałkę Rogoźnicką, Cisową w Nowej Białej, Obłazową, Kramnicę, mniejsze skałki w Krempachach (np. Korowa, Rafocowa, Lorencowe) i Dursztynie.
- Jaskinia Obłazowaw Nowej Białej to jedno z najcenniejszych prehistorycznych stanowisk w Polsce. Najbardziej spektakularnym odkryciem, jakiego dokonano podczas trwających od 1985 r. badań, jest najstarszy znany na świecie bumerang, który wykonano z ciosu mamuta ponad 30 tys. lat temu. Obok niego naukowcy znaleźli fragmenty kości palców – najstarsze jak dotąd odkryte na ziemiach polskich kości człowieka anatomicznie współczesnego
- Grandeus (795 m n.p.m) w Dursztynie – służący za punkt widokowy na Tatry i Gorce.
- Torfowiska wysokie w Długopolu: Puścizna i Cyrla.
- Rzeka Białka – naturalna Granica między Spiszem a Podhalem, rzeka o charakterze górskim objęta ochroną jako obszar Natura 2000 „Dolina Białki”,
- Pucołowski Stawek w Łopusznej - jest to jedno z najwyżej położonych jezior beskidzkich, pochodzenia osuwiskowego, zasilane jest wyłącznie wodami opadowymi i wodami z topniejących śniegów
- Zabytki kultury i miejsca do zwiedzania:
- Kościół drewniany pw.Św. Michała Archanioła w Dębnie – zabytek na liście UNESCO światowego dziedzictwa kulturowego
- Sanktuarium Maryjne w Ludźmierzu – bazylika mniejsza
- Dom Pamięci im. ks. prof. Józefa Tischnera przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej izba pamięci znanego i cenionego w całej Polsce ks. Prof. Józefa Tischnera, którego grób znajduje się na cmentarzu w Łopusznej. Był on autorem wielu filozoficznych książek w tym "Historii filozofii po góralsku”.
- Dworek Tetmajerów w Łopusznej – Filia Muzeum Tatrzańskiego- został wybudowany ok. 1790 r. Był on dawną siedzibą szlacheckich rodzin Lisickich, Tetmajerów i Lgockich. Po klęsce powstania listopadowego schronił się w nim poeta doby romantyzmu- Seweryn Goszczyński. We dworze można obejrzeć „starą” kuchnię oraz wystawę poświęconą Łopusznej, historii dworu, jego mieszkańcom oraz gościom. Obok dworu stoi budynek tzw. "gacek”, w którym mieszkał inny poeta romantyczny - Bohdan Zaleski.
- Zabytkowa chałupa w Łopusznej -znajduje się poza ogrodzeniem zabudowań dworskich Tetmajerów i została przeniesiony tutaj ze wsi. Wybudował ją w roku 1887 Jan Klamerus "Sowa". Dom składa się z kilku dobrze wyposażonych pomieszczeń: sieni, kuchni, "dużej izby" oraz pomieszczeń gospodarczych: strychu i komory przybudowanej z tyłu domu.
- Galeria autorska sztuki współczesnej Mariana Gromady w Ostrowsku ul. Stefani Bryjewskiej 5
- Spiska Izba w Nowej Białej – otwarta raz w roku 15 sierpnia
- Kaplica Papieska w Waksmundzie z 1979 roku, stojąca na Polanie Rusnakowej (przy szlaku żółtym prowadzącym na Turbacz), wewnątrz której obejrzeć można liczne pamiątki gorczańskiej partyzantki.
- Przełęcz Knurowska w Knurowie- (846 m n.p.m.) – szeroka przełęcz w Gorcach, oddzielająca rozróg Turbacza od Pasma Lubania. Przebiega przez nią asfaltowa, kręta droga powiatowa nr 25404, prowadząca z Harklowej przez Ochotnicę Górną i Ochotnicę Dolną do Tylmanowej. Po północnej stronie przełęczy znajduje się wieś Ochotnica Górna, po południowej wieś Knurów, od której pochodzi nazwa przełęczy. Jest jedyną przejezdną przełęczą przez Gorce w kierunku południe-północ
- Gajówka Mikołaja w Łopusznej– wybudowana została przez Stefana Lgockiego, przed II wojną światową, w dolinie Łopusznej, przy południowej granicy GPN. Jako pierwszy zamieszkał w niej i pełnił obowiązki gajowego Mikołaj Kostkin - żołnierz armii rosyjskiej, który jako jeniec przybył do Łopusznej w okresie I wojny światowej. Obecnie w budynku tym znajduje się muzeum przyrodnicze. Można tu zobaczyć przyrodę gorczańskiej puszczy oraz dawną kancelarię leśniczego, w której zgromadzono narzędzia używane niegdyś do pracy w lesie, a także ekspozycję poświęconą działaniom partyzanckim w Gorcach w czasie II wojny światowej.
- Polana Żubrowisko w Łopusznej– w1950 roku w dolinie Łopusznej podjęto próbę osiedlenia żubrów. W tym celu na polanie Skole Chowańcowe nazwanej później Żubrowiskiem umieszczono paśniki, kwaterę weterynaryjną, drewniany budynek strażnicówki oraz magazyn na paszę. Próba hodowli żubrów w GPN niestety nie powiodła się z powodu choroby pryszczycy, w wyniku której ostatni żubr padł w 1954r.
- Schronisko PTTK na Turbaczu w Waksmundzie - Schronisko położone na wysokości 1283 m n.p.m. na skraju Polany Wolnica, wchodzącej w skład Hali Długiej, poniżej szczytu Turbacza w Gorcach. Jest to duży, kamienny budynek, mogący przyjąć 110 osób na nocleg.
- Kościoły drewniane i murowane na terenie Gminy Nowy Targ:
- kościół drewniany pw. Św. Trójcy w Łopusznej
- kościół drewniany pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Harklowej
- kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Kaplica pw. Św. Marii Magdaleny w Nowej Białej
- kościół pw. Św. Marcina i Kościół pw. Św. Walentego w Krempachach
- Kościół pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Waksmundzie
- Kościół pw. Św. Michała Archanioła w Ostrowsku
- kaplica pw. Św. Józefa w Gronkowie
- Kościół pw. Św. Marcina w Klikuszowej
- Kościół XX wieczny pw. Św. Andrzeja Boboli w Rogoźniku
- kościół XX wieczny pw. Św. Jana w Pyzówce
- kościół XX wieczny pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny w Gronkowie
- kościół XX wieczny pw. Św. Jana Chrzciciela w Dursztynie
- Cykliczne Imprezy kulturalne na terenie Gminy Nowy Targ:
- Styczeń - Mały Bieg Podhalański–zawody w narciarstwie biegowym – Obidowa
- Luty - Ostatki Fasiangi w Krempachach – WDK w Krempachach
- Marzec – Turbacz XC Cross Country –zawody w narciarstwie biegowym – Obidowa.
Strona internetowa: http://turbacz-xc.pl/
- Maj –Nowy Targ Road Challenge – zawody rowerowe – Knurów, Dursztyn.
Strona internetowa: http://nowytargroadchallenge.pl/
- Lipiec – Champion Gorce MTB – zawody rowerowe organizowane przez Cezarego Zamanę - Łopuszna, Waksmund
- Lipiec – Podhalańska Wystawa Zwierząt Hodowlanych w Ludźmierzu ( drugi weekend)
- Lipiec - Gminny Konkurs Potraw Regionalnych w Łopusznej - GOK w Łopusznej.
- 14/15 sierpień rozstrzygnięcie ogólnopolskiego konkursu poezji religijnej - Ludźmierz
- Sierpień - Zawody jeździeckie w Łopusznej – stadnina koni obok Dworku Tetmajerów
- Sierpień - Zawody jeździeckie w Rogoźniku – stadnina koni DWORNA
- Aktywny Wypoczynek:
- Trasa narciarstwa biegowego w Obidowej „Śladami Olimpijczyków” - wiodąca na Turbacz z Obidowej należy do unikatowych w skali Europy. Wielokrotnie pokonywała ją mistrzyni olimpijska Justyna Kowalczyk. Bo te 22 kilometry, które trzeba pokonać, by dostać się na szczyt, a następnie wrócić do Obidowej, to doskonały materiał nie tylko na rodzinną wycieczkę, ale również na solidny trening. Trasa biegowa z Obidowej na Turbacz zaczyna się w górnej części miejscowości. Pierwszy, łagodny odcinek wiedzie przez malowniczą dolinę, którą płynie potok Lepietnica. Drugi odcinek, który wyraźnie odczujemy w nogach, to tak zwana stokówka, droga Lasów Państwowych, którą dotrzemy na grzbiet Średniego Wierchu. Kolejnymi punktami wycieczki na biegówkach są szczyty Solniska, a następnie Rozdziele. Tam trasa biegowa łączy się na chwilę z czerwonym szlakiem. Do schroniska PTTK na Turbaczu dociera się przez Halę Turbacz. Uwaga na kilka węższych odcinków między punktem Nalewajki a Turbaczem. Zalecamy ostrożność i uważne przeczytanie kodeksu narciarza biegowego. Na Turbacz można oczywiście dotrzeć, wychodząc z różnych miejscowości otaczających masyw Turbacza, jednak trasę z Obidowej polecamy w szczególności, bo jest świetnie dostosowana (utrzymana za pomocą ratraka) do wycieczek na nartach biegowych i zapewnia fantastyczne widoki.
- Szlak narciarstwa biegowego Tropem Wilczej Watahy - Waksmund- 7 km pętla utrzymywana w okresie zimowym ratrakiem z możliwością dojazdu z Waksmunda lub ze stacji narciarskiej Długa Polana.
- Szlak narciarstwa biegowego Śladem Żubra - Łopuszna – 3km szlak narciarstwa biegowego w Łopusznej, częściowo na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego z metą na polanie Żubrowiska.
- Stadniny koni: - na terenie Gminy działają 3 stadniny koni:
- w Rogoźniku – Stadnina koni DWORNA,
- w Łopusznej – gospodarstwo jeździeckie Stanisław Buła,
- w Ludźmierzu – Stadnina terenowa Stowarzyszenia Hipicznego Pro Nati.
- Ścieżki przyrodnicze: „Partyzancka ścieżka na Turbacz” i „Z Łopusznej na Jankówki” – Łopuszna
- Szlaki PTTK z miejscowości: Harklowa, Dębno, Nowa Biała, Dursztyn, Krempachy,Łopuszna, Ostrowsko, Klikuszowa, Krauszów, Ludźmierz, Obidowa, szczegóły na stronie internetowej: http://pttk.nowytarg.pl/oddzial-gorce/szlaki-turystyczne/
- Szlaki rekreacyjne – piesze, biegowe,nordic walking, rowerowe
„Chodźcie na Turbacz” Obidowa, Waksmund, Ostrowsko, Łopuszna http://chodzcienaturbacz.pl/
- Szlak rowerowy - Brzegiem Dunajca na Słowację– Waksmund, Ostrowsko, Łopuszna, Harklowa, Knurów
- Szlak rowerowy – Rowerem po Podhalu- Obidowa, Klikuszowa, Pyzówka, a także Morawczyna, Krauszów, oraz Ludźmierz.
- Ścieżka rowerowa Szlak wokół Tatr–Ludźmierz–Rogoźnik http://www.szlakwokoltatr.eu/gmina-nowy-targ
- Spiska Pętla –rekreacyjne szlaki rowerowe po polskim i słowackim Spiszu na terenie Gminy Nowy Targ (Szlembark, Dębno, Nowa Biała, Krempachy i Dursztyn)
http://www.fundacja-czorsztyn.org/rower.html
- Siłownie zewnętrzne – Pyzówka, Gronków, Waksmund, Łopuszna, Lasek
- Orlik 2012, Moje Boisko –Łopuszna, Waksmund, Ludźmierz
Miejsca dla wędkarzy:
- Rzeka Dunajec-powstaje z połączenia wód Czarnego Dunajca i Białego Dunajca w Nowym Targu. Jest to rzeka szczególnie atrakcyjną dla wędkarzy,gdyż występują w niej liczne gatunki ryb np. pstrąg potokowy, lipień, głowacica.
- Ośrodek Zarybieniowy i Wylęgarnia Ryb Łososiowatych w Łopusznej - specjalizujący się w produkcji narybku lipienia, pstrąga potokowego i głowacicy.
Miejsca dla grzybiarzy:
największe skupiska leśne i tereny dla grzybiarzy są w miejscowościach, Waksmund, Ostrowsko, Harklowa, Nowa Biała, Dębno, Łopuszna, Obidowa, Pyzówka.
Wypoczynek nad wodą:
Turyści mogą wypocząć nad wodą nad rzekami:
- Dunajec Długopole/Krauszów/Ludźmierz/Waksmund/Ostrowsko/Łopuszna/Harklowa/Knurów,
- Białka - Nowa Biała/Krempachy/Dębno,
- Lepietnica – Obidowa/ Klikuszowa/Lasek/Trute/Ludźmierz
- Stawy w Kruszowie
Dla najmłodszych:
Ogólnodostępne place zabaw w miejscowościach: Nowa Biała, Krempachy, Dursztyn, Ludźmierz, Rogoźnik, Krauszów, Długopole, Lasek, Trute, Klikuszowa, Obidowa, Morawczyna, Pyzówka, Waksmund, Ostrowsko, Łopuszna, Harklowa, Knurów, Szlembark, Dębno, Gronków.
Specjały:
- Lody tradycyjne Ostrowsko
- Jagnięcina
- Pstrąg
- Moskol
Baza noclegowa oraz więcej informacji: http://turystyka.gminanowytarg.pl/