Jesteś tutaj

Festiwal Tischnerowski w Łopusznej

Przez trzy dni Łopuszna była miejscem Festiwalu Tischnerowskiego "Chcę Wam oddać ducha!" odbywającego się w X rocznicę śmierci księdza profesora Józefa Tischnera.

Festiwal rozpoczął się w ubiegły czwartek w Warszawie, wykładami i debatą, nawiązującymi do myśli i postaw ks. Tischnera, z udziałem prof. Leszka Koczanowicza i Tadeusza Sławka, oraz arcybiskupa Józefa Życińskiego, Adama Michnika i Jacka Żakowskiego. Następnego dnia festiwal przeniósł się do Krakowa. Tu, w Kolegium Witkowskiego w Auli im. ks. Józefa Tischnera, odbyło się spotkanie uczniów Szkół Tischnerowskich z udziałem redaktora "Znaku" Wojciecha Bonowicza. Potem uczestnicy uroczystości spotkali się przy ul. Kanonicznej, przy bramie kamienicy w której ks. Tischner mieszkał po raz ostatni, a potem wzięli udział mszy świętej w kościele św. Piotra i Pawła. Na zakończenie w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej wystawiono góralską operę "Naski świat" w wykonaniu zespołu regionalnego „Regle" im. Jana Jędrola z Poronina.

W sobotę festiwal przeniósł się do rodzinnej miejscowości ks. Tischnera, gdzie pozostał już na kolejne trzy dni. Podhalańską część festiwalu zainaugurowano otwarciem wystawy obrazów malarza Mariana Gromady z Ostrowska w Dworku Tetmajera, prezentujących portrety księdza profesora.

Przez trzy kolejne dni miejscami festiwalu były scena przed dworkiem i Tischnerówka - Dom Pamięci ks. Józefa Tischnera. Scena festiwalowa znakomicie wpisała się w malowniczy plac przed dworkiem dzięki czemu wszystkie koncerty i występy odbywające się na niej - odbywały się w pięknej scenerii. Przed trzy dni festiwalu na scenie wystąpiło kilkanaście zespołów - regionalnych, prezentujących muzykę poetycką, chórów. Dużą popularnością cieszyły się koncerty Trebuniów Tutków i Hani Rybki czy też koncert "Górale wdzięczni Tischnerowi" w wykonaniu zespołów Orawica, Grupa Spiska i Łopuśnianie.

Obok góralskiej muzyki, tańca i śpiewu, dużo miejsca poświęcono podczas festiwalu samej postaci księdza Tischnera. W Tischnerówce co dzień wyświetlano filmy dokumentalne z jego udziałem, o nim samym lub opowiadające o jego postawach życiowych i filozofii.

W niedzielę złożono kwiaty na grobie księdza profesora, odprawiono mszę świętą, a w Tischnerówce odbyło się oficjalne otwarcie Festiwalu na gorczańskiej ziemi. W uroczystości wziął udział m.in. wójt Jan Smarduch, wojewoda Stanisław Kracik, poseł Andrzej Gut-Mostowy i radny wojewódzki Jan Hamerski. Popołudnie minęło na projekcji filmów i koncertach na scenie pod dworkiem. Gości drugiego dnia festiwalu oficjalnie powitał ze sceny wójt Jan Smarduch. Zaś wieczorem odbyło się spotkanie z Anną Mlekodaj, Janem Antołem i Antonim Krohem na którym rozmawiano o Goszczyńskim, Tetmajerze, Tischnerze i różnych koncepcjach góralszczyzny.

Ostatni dzień festiwalu - poniedziałek - rozpoczął się od wycieczki na Turbacz i mszy świętej o godz. 13, odprawionej w godzinę śmierci ks. profesora. Potem, już w Łopusznej, odbyły się Zaduszki Tischnerowskie, wyświetlono ostatnie filmy, odbyła się dyskusja z o. Pawłem Kozackim o Kościele, a na zakończenie wystąpiły zespoły Łopuśnianie i Quartet Klezmer Trio.

Przez cały festiwal jego goście, a byli nimi nie tylko okoliczni mieszkańcy, ale także gości z Krakowa i całej Polski, mogli nie tylko cieszyć oczy i uszy, ale również podniebienia, dzięki paniom z koła gospodyń wiejskich, które na festiwal  przygotowały degustację góralskiej kuchni.

Festiwal Tischnerowski zorganizowany został przez Bereś & Baron Media Productions, Stowarzyszenie "Drogami Tischnera", przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łopusznej, oddziałem Związku Podhalan w Łopusznej, łopuśniańską parafią i wójtem Gminy Nowy Targ Janem Smarduchem.


 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer