Jesteś tutaj

38. Konkurs Potraw Regionalnych w Łopusznej

Rekordowa liczba 13 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Nowy Targ wzięła udział w 38. Konkursie Potraw Regionalnych, który odbył się w niedzielę 18 lipca przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej.

Na tegoroczny konkurs zgłosiła się rekordowa liczba kół gospodyń wiejskich - 13. Na początek wymieńmy koło z Długopola, które wystartowało po raz pierwszy i przygotowało też największą liczbę potraw na tegoroczny konkurs, bo 38, czyli tyle, ile lat ma impreza w Łopusznej. Pozostałe koła to: Rogoźnik, Krempachy, Krauszów, Nowa Biała, Szlembark, Waksmund, Dursztyn, Gronków, Ludźmierz, Harklowa, Pyzówka i Łopuszna.

Impreza rozpoczęła się o godz. 14. Uroczystego otwarcia 38. Konkursu Potraw Regionalnych dokonali: wójt Jan Smarduch i dyrektor GOK-u Józefa Kuchta, w towarzystwie członków Jury oraz prowadzących imprezę - Wojciecha Nowaka i Lidii Kamoń.  - Bab fura, a gorcków jesce wiyncyj - żartował Wojciech Nowak i miał pełną rację, bo łącznie gospodynie przygotowały 316 potraw, herbat i nalewek regionalnych z podhalańskiej i spiskiej kuchni tradycyjnej.

Atrakcjami imprezy były liczne występy. Na scenie zaprezentowali się kolejno: wszystkie gospodynie biorące udział w konkursie, które śpiewały ludowe przyśpiewki, wystąpili Młodzi Łopuśnianie, kabaret Truteń, dwie grupy tańca - dyskotekowego i współczesnego, Jacek Telus z recitalem poezji śpiewanej do wierszy Mirosławy Buczkównej-Jastrun, zespół romski Czarne Oczy z Krakowa oraz zespół A Wiśta.

Organizatorzy przygotowali też dla gości też loterię fantową na której można było wygrać m.in. marynowane pstrągi, wycieczkę statkiem po jeziorze, nauka jazdy konnej, sztućce, pościel, 10 ton tłucznia, a nawet koza. Losów było 600, a co ważne, wygrywał każdy. Były też dodatkowe atrakcje: dmuchana zjeżdżalnia i trampolina dla dzieci, grill z kiełbaskami, kaszanką i piwem dla dorosłych, można było też kupić watę cukrową i baloniki.

Oczywiście najważniejszym punktem imprezy był konkurs. Przygotowane przez gospodynie [otrawy oceniało Jury w składzie: Maria  Derek – inicjatorka  konkursu potraw,  Leszek  Horwath – portal internetowy potrawyregionalne.pl, Jan  Smarduch – wójt gminy Nowy Targ, Jan  Wojtanek – właściciel sieci  restauracji w Zakopanem i Juliusz  Kowalczyk – prezes Stowarzyszenia Rozwoju Spisza  i Okolicy w Łapszach Niżnych, które po raz pierwszy było współorganizatorem konkursu potraw.

Jury po degustacji  wszystkich potraw stwierdziło, że wszystkie koła gospodyń dołożyły dużych starań, aby przygotować najlepsze i najsmaczniejsze  potrawy. Po naradzie członkowie komisji postanowili wyróżnić poszczególne koła za najsmaczniejsze i najbardziej oryginalne potrawy:

1) KGW  Długopole – ( 38  potraw)

- korytko
- sos na  kwaśnym  mleku  z  czosnkiem
- sałata  targana  na  boczku
- krupy  ze  skwarkami
- mordonie

2) KGW Rogoźnik – ( 26 potraw )

- hałuski  ze  śliwkami
- żeberka  na  kwaśnicy
- zaproska  z  kurdebankiem
- oscypek  z  psimi  jajcami
- kosyk  z  prawdziwkami
- soczewica  z  baraniną

3) KGW Krempachy – ( 20  potraw )

- kwaśnica z  grzybami  na  wędzonce
- grule  zawijane boczkiem i zapiekane
- pampuski
- jarzynowy domikot
- herbata z piołunu, jabłka i maliny

4) KGW Krauszów – ( 21  potraw)

 - kasza z grzybami  zawijano w  kapuste
 - kluska z makiem
 - kwaśnica na  kaczce
 - kluski w sosie wieprzowym
 - pierogi z grulami i syrem

5) KGW Nowa  Biała – (20  potraw )

- gulaś spiski
- bulato
- jucha z  jajkiem
- sołata
- sołdra

6) KGW Szlembark – (25 potraw)

- kućmok
- sroce gniozda
- hobel
- piyrogi z kaszą  grycanom i miętom
- ciamajka z  grzybow

7) KGW Waksmund – ( 26  potraw )

- ciaparajda wielkanocno z jojkami pyrkanymi
- zupa dziadowsko
- korytko
- kapusta młodo  parzybroda
- zupa leśno z cornych jagód
- pęcok z zioberkami

8) KGW Dursztyn – ( 17  potraw)

- borsc na syrwotce
- grule piecone z  kiełbasą
- bufty z  borówkami i  sosem
- gałuski z  lisowkami
- gołąbki z  krupami i grzybami

9) KGW Gronków –  (21 potraw )

- zoproska
- kluska  z syrym prazonym
- krupy  z  grzybami i jagnięcinom
- piyrogi  z  kaszom  grycanom i oscypkiem
- korytko
- babka grulano

10) KGW  Ludźmierz -  ( 25 potraw )

- czhrzanica z  białą kiełbasą
- łazanki z kapustą i  mięsem
- kura  piecono
- kluska z jajka na  mlyku
- wino czosnkowe bezalkoholowe

11) KGW  Harklowa – ( 23  potrawy )

- kwaśnica  z  żeberkami
- pamuła
- polywka  grzybowa
- gulasz harklowski
- świńskie ziobro

12)  KGW Pyzówka -  ( 24  potrawy)

- buchty z sosem wątróbkowym
- kutaski chłopskie
- udziec
- kwaśnica na  żeberku wędzonym
- napój z pietruszki

13)  KGW  Łopuszna  - ( 30  potraw)

- zupa chłopsko
- żeberko na  kwaśnicy
- pstrąg marynowany
- zupa z suszonych  gruszek 
- bryjka ze skwarkami
- moskol z masłem

Jury  wyróżniło też wszystkie stoiska za wygląd: za serwety, naczynia gliniane, łyżki drewniane, kwiaty polne, sposób prezentowania  potraw, poparty głęboką  wiedzą o historii i pochodzeniu wystawianych potraw. Należy jeszcze podkreślić, że gospodynie  prezentowały się w pięknych strojach regionalnych: spiskich i podhalańskich. Uczestniczki konkursu otrzymały nagrody pieniężne i rzeczowe. Każde KGW otrzymało nagrodę pieniężną w wysokości 700 złotych oraz dyplom, a każda gospodyni dostała duży garnek do gotowania.

Nagrody ufundowali: Wójt Gminy  Nowy  Targ, Gminny  Ośrodek  Kultury w Łopusznej, Panowie Mieczysław Kowalewski i Marcin Hryc firma "Pasze dla ryb" z Łopusznej, Panowie Józef Janos i Andrzej Zoń firma " Dąb" z Dębna oraz  GS Krempachy. Specjalną nagrodę - kolację przy winie dla 2 osób - ufundował właściciel restauracji z Zakopanego Jan Wojtanek, za  potrawę soczewica z baraniną  przygotowaną przez KGW Rogoźnik. Nagrody symboliczne - aniołka i diabełka - przyznał właściciel portalu internetowego Potrawy Regionalne. Za diabelskie kuszenie winem czosnkowym nagrodzono gospodynię z Ludźmierza, zaś anielski smak potraw przyznano dla zufki z gruszkami dla gospodyni z Dursztyna.

Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej oraz Jury dziękują wszystkim gospodyniom, dzięki którym konkurs potraw cieszy się dużym powodzeniem i co roku przyciąga smakoszy dobrego, tradycyjnego jedzenia. Podziękowania kierowane są również pod adresem Stowarzyszenia Rozwoju Spisza i Okolicy  w Łapszach Niżnych za pomoc w organizacji tegorocznej  imprezy oraz wszystkich sponsorów nagród dla KGW i sponsorów fantów w loterii fantowej, wśród których wymienić należy: Grupa  Maspex  z Wadowic, Pani Anna  Klamerus z Łopusznej przyjaciółmi ze Starego Sącza, Handlowo-Produkcyjna  Spółdzielnia  Pracy „SCH” z   Nowego  Targu,  Sklep  tekstylny  Michał  Borzęcki  z  Nowego  Targu Pan Michał  Kowalczyk  - obsługa  imprez plenerowych, Pan  Stanisław  Buła - gospodarstwo jeździeckie w Łopusznej, Pan Marian Sowiński - zakład wulkanizacja-serwis opon w Łopusznej, sklep  papierniczy AYRA z Nowego  Targu, Tutti - centrum komputerowe w Nowym Targu, sklep  kosmetyczny Żarneccy, Czesław  Gromada - sklep mięsny "U Brodziatego" w Ostrowsku, Państwo Maria i Wiesław Jarząbek  z Łopusznej – sklep spożywczy, Anna i  Lucyna Wolska z Mizernej - Żegluga i Turystyka s.c., Pani  Żaneta  Kowalewska  z  Łopusznej, Państwo Jadwiga i Krzysztof Chowańcowie z Łopusznej, Pan  Józef  Galik  - Żwirownia  w  Łopusznej, Karczma  "U  Borzanka" w Nowym  Targu, Państwo  Izabela i  Andrzej Gaberek z Harklowej, Pan Gacek Daniel z  Boru.

Organizatorami imprezy byli: Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej, Wójt Gminy Nowy Targ, Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Nowy Targ oraz Stowarzyszenie Rozwoju Spisza i Okolicy w Łapszach Niżnych.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer