W niedzielę 5 września w Sanktuarium Maryjnym w Ludźmierzu odbyły się XXIII Dożynki Podhalańskie. Uroczystą mszę świętą dożynkową koncelebrował w tym roku arcybiskup Józef Wesołowski, nuncjusz apostolski na Dominikanie, a udział w nabożeństwie wzięło dwadzieścia delegacji z wieńcami dożynkowymi z całego Podhala.
Ze względu na deszczową pogodę mszę odprawiono w bazylice, a nie, jak planowano i jak ma to miejsce co roku, na ołtarzu polowym. Na początku nabożeństwa starostowie dożynek, którymi byli Władysława Czaja z Ludźmierza i Paweł Buła z Morawczyny, powitali księdza arcybiskupa Józefa Wesołowskiego składając na jego ręce chleb dożynkowy i kwiaty, jako dary ołtarza. Kolejne dary ołtarza złożyli m.in.: parafia Waksmund (chleb, miód, oscypek i owoce) i dzieci z parafii Ludźmierz (wino i hostię).
Podczas mszy arcybiskup poświęcił żyto i wieńce dożynkowe. W swojej homilii Józef Wesołowski zwrócił szczególną uwagę na problemy marnowania żywności, zaniechania jej produkcji i ziemię rolną leżącą odłogiem. - Gdy więc dziękujemy Bogu za otrzymane plony, to należy pamiętać, że Bóg upomni się o te nieskoszone łąki, o te niezaorane pola na których rosną tylko dzikie krzewy. Bóg upomni się o synów i córki tej podhalańskiej ziemi, którzy musieli opuścić ziemię rodzinną i szukać chleba za granicą, gdzie swoim talentem i ciężką pracą służą rozwojowi innych krajów. Bóg upomni się o zmarnowane inicjatywy, o zawiedziony entuzjazm młodych Podhalan. Dlatego w ten wielki dzień dożynek prośmy Boga, żeby przebaczył nam grzech zaniechania naszej Matki Ziemi - mówił. Mszę świętą uświetniły występy zespołu regionalnego "Podhalanie" z Ludźmierza i orkiestry OSP z Mszany Dolnej. Obecni na niej byli także żołnierze z 21. Brygady Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.
Po nabożeństwie w uroczystym pochodzie poczty sztandarowe i delegacje z wieńcami przeszły najpierw pod pomnik Jana Pawła II w Ogrodzie Różańcowym, a następnie na ołtarz polowy na którym odbyła się uroczysta prezentacja sztandarów i wieńców. W tym roku wieńce zaprezentowali: Powiat Nowotarski (wieniec wykonany przez Barbarę Kowalczyk z Zubrzycy Górnej), parafia Ludźmierz, Koło Gospodyń Wiejskich z Raby Wyżnej, Związek Podhalan oddział Nowy Targ, Koło Gospodyń Wiejskich z Sieniawy, parafia Waksmund (z figurką księdza Jerzego Popiełuszki), parafia Jabłonka, koło gospodyń z Ponic, Związek Podhalan z Zaskala, wieś Rogoźnik, gmina Szaflary, zespół "Mali Śwarni" z Nowego Targu, parafia Stare Bystre, Zespół Szkół Rolniczych w Nowym Targu, parafia Tylmanowa, Związek Podhalan w Szaflarach, parafia Łopuszna, wieś Długopole, wieś Krauszów, parafia Pyzówka i wieś Ostrowsko.
Po prezentacji, na placu przy boisku sportowym odbył się festyn. Niestety, deszcz i chłód przegoniły gości i na biesiadowanie zdecydowało się niewielu. Mimo to występy wszystkie zaplanowane występy odbyły się. Na scenie zaprezentowały się zespoły z gminy Nowy Targ: OSP Ludźmierz, "Podhalanie" z Ludźmierza, "Zielony Jawor" z Krempach, "Jaferniocek" z Ostrowska i "Karmelki" z Krempach.
Organizatorami XXIII Dożynek Podhalańskich byli: Związek Podhalan w Ludźmierzu i Sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej, a współorganizatorami: Powiat Nowotarski, Gmina Nowy Targ, Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej oraz Rada Sołecka, OSP, Akcja Katolicka z Ludźmierza i OSP Krauszów.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer