Jesteś tutaj

Gajówka Mikołaja w Łopusznej piękna jak nigdy

Dzięki Gorczańskiemu Parkowi Narodowemu Łopusznej przybyła kolejna atrakcja turystyczna - odnowiona Gajówki Mikołaja w której mieszczą się: ośrodek edukacyjny, muzealny i punkt informacji turystycznej. - To ma być wizytówka parku dla tych, którzy wędrują w Gorce od strony południowej - mówił podczas otwarcia dyrektor GPN Janusz Tomasiewicz.

dbudowa i adaptacja obiektów gajówki mieszkalnego i gospodarczego, kosztowała ponad milion złotych. W głównym budynku stworzona została ekspozycja przyrodniczo-historyczna, która pokazuje przyrodę Doliny Łopusznej i prezentuje eksponaty związane z historią tego miejsca. W budynku gospodarczym odtworzono kancelarię leśniczego, z dawnymi sprzętami, narzędziami, które wykorzystywane były do pracy w lesie. - Gajówka Mikołaja to również obiekt edukacyjny. Znalazło się tutaj miejsce na salę w której uczniowie mogą przygotować się do wyjścia w teren czy też w przypadku złej pogody takie zajęcia, terenowe, odbyć - podkreśliła Ewa Strauchmann. Elementem całego przedsięwzięcia było też oznakowanie i doznakowanie okolicznych szlaków turystycznych w rejonie gajówki. Biegną tędy ścieżka edukacyjna pt. "Partyzancka ścieżka na Turbacz", szlak spacerowy Doliną Łopusznej na polanę Żubrowisko oraz ścieżka edukacyjna z Łopusznej na Jankówki. Gajówka Mikołaja pełni też funkcję punktu informacji turystycznej.


Opis projektu: Odbudowa i adaptacja obiektu gajówka Mikołaja w Łopusznej na cele edukacyjno-wystawiennicze, przygotowanie zaplecza terenowego do edukacji w dolinie Łopusznej 2008–2010.
 
Przedsięwzięcie finansowane z trzech źródeł: Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, Fundacji EKOFUNDUSZ w Warszawie, Gorczańskiego Parku Narodowego w Porębie Wielkiej.

Realizacja zadania:
·    powstanie obiektu pełniącego funkcję „wizytówki” GPN po południowej stronie Gorców,
·    uratowanie dawnej osady leśnej o dużej wartości historycznej,
·    poprawę atrakcyjności wsi Łopuszna poprzez interesujący obiekt edukacyjno-wystawienniczy.

1. Odtworzenie i adaptacja osady gajówka Mikołaja na cele edukacyjno-wystawiennicze.
2. Poprawa i organizacja infrastruktury terenowej w dolinie Łopusznej:
-   ścieżka edukacyjna pt. „Partyzancką ścieżką na Turbacz” ,
-   szlak spacerowy w dolinie Łopusznej: z centrum wsi Łopuszna na polanę Żubrowisko,
-   zmiana przebiegu ścieżki edukacyjnej „Z Łopusznej na Jankówki”.
3. Wydawnictwa Gorczańskiego Parku Narodowego opisujące przyrodę i walory kulturowe doliny Łopusznej:
-   wznowienie przewodnika po ścieżce edukacyjnej „Z Łopusznej na Jankówki”,
-   przewodnik po ścieżce edukacyjnej „Partyzancką ścieżką na Turbacz”,
-   „Tajemnice gorczańskiej puszczy” – wydawnictwo edukacyjne,
-   „Młaki i psiary, czyli rośliny gorczańskich polan” – wydawnictwo edukacyjne,
-   zeszyty ćwiczeń do zajęć terenowych na dwóch ścieżkach edukacyjnych w dolinie Łopusznej: „Z Łopusznej na Jankówki”, „Partyzancką ścieżką na Turbacz”.
 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer