Dodane przez wb dnia 18 luty, 2011 - 22:56
Skałka Rogoźnicka znajduje się w pobliżu wsi Rogoźnik i Maruszyna i z obu tych miejscowości prowadzą nieznakowane ścieżki w rejon ostańca.
Niegdyś w rejonie skałki istniał kamieniołom, którego eksploatacja groziła bezpośredniemu istnieniu Skałki. Jednak ze względu na duże walory przyrody nieożywionej w roku 1961 został utworzony rezerwat przyrody "Skałka Rogoźnicka". Duży wkład do powstania rezerwatu miał K. Birkenmajer, który stworzył projekt ochrony terenu. Po utworzeniu rezerwatu, prace eksploatacyjne się nie skończyły i prowadzone były po wschodniej jego stronie. Dopiero w roku 1977, gdy inwestycja zbliżała sie do jego granic, prace zostały wstrzymane.
Formalnie dopiero od roku 1982. W 1993 r. został opracowany nowy projekt ochrony z zamiarem powiększenia terenu, jednak do dnia dzisiejszego nie został on zrealizowany. Obecna granica rezerwatu wynosi 2,8014 ha.
Występuje tu unikalne w skali europejskiej stanowisko geologiczne w związku ze znacznym występowaniem skamieniałości, to spowodowało, że w roku 1989 rezerwat ten został włączony na Listę Światowego Dziedzictwa Geologicznego UNESCO, jako wysokiej klasy obiekt naukowy o znaczeniu międzynarodowym.
Skałka znajduje się w podhalańskiej, zachodniej części Pienińskiego Pasa Skałkowego w granicach Polski.
Zbudowana jest ze skał osadowych sukcesji czorsztyńskiej, które są zaliczane jako litostratygraficzne ogniwo muszlowca z Rogoźnika, formacji wapieni dursztyńskich, wieku od górnej jury po najniższe piętro dolnej kredy.
Skałki Rogoźnickie, podobnie jak w innych rejonach Pasa Skałkowego tworzą bloki i soczewki, które są zaklinowane wśród margli górnokredowych.
Teren rezerwatu, jak i też obszaru proponowanego do jego włączenia, składa się z kilku części:
1.Skałki Rogoźnickiej - która dzieli sie na część południową (muszlowce sparytowe* z wkładką muszlowca mikrytowego*) i północną (muszlowiec mikrytowy).
2.Kamieniołom wschodni - składający się z białych wapieni krynoidowych, białych muszlowców mikrytowych i czerwonych muszlowców mikrytowych.
3.Kamieniołom zachodni - odsłaniający górnokredowe margle, głównie czerwone, ale i też szare i zielone. Należą one do ogniwa margli z Pustelni, formacji z Jaworek.
Więcej na : http://www.rogoznik.bnx.pl/readarticle.php?article_id=11
Kazimierz Zubek
Sołtys Rogoźnika