Dodane przez wb dnia 9 Czerwiec, 2011 - 12:22
W dniu 5 czerwca w Wiejskim Domu Kultury w Krempachach odbyła się wystawa fotograficzna „Spisz na starej fotografii w latach 1925 – 1955, autorstwa Jana Palucha, nieżyjącego już mieszkańca Krempach, lekarza weterynarii, fotografa z zamiłowania, który większość swego dorosłego życia przeżył wraz z rodziną w Krościenku n/Dunajcem. Jak podaje kronika szkolna, Jan Paluch w roku 1945/47 był mianowany przez wójta Gminy Łopuszna pierwszym dyrektorem Szkoły Podstawowej w Krempachach, organizował na nowo życie szkoły w niełatwych powojennych czasach. Wystawę fotograficzną przygotowała p. Anna Paluch – Poseł na Sejm RP, córka wymienionego fotografa, która zaprosiła mieszkańców Spisza do obejrzenia fotografii już nieistniejącego świata z pierwszej połowy XX wieku.
W sali wystawowej WDK licznie zebrali się mieszkańcy Krempach, bliska rodzina pani poseł, zaproszeni goście. Program rozpoczęły współorganizatorki wystawy p. Maria Krzysztofek z młodzieżą teatrzyku „Mrówa” oraz p. Zofia Łukasz z młodzieżą z Publicznego Gimnazjum Nr.1 im. Jana Pawła II w Krempachach. Sala wystawowa ubrana była w ludowe stroje spiskie, przedmioty muzealne, dodatki, młodzież deklamowała gwarą wiersze autorstwa p. Marii Krzysztofek oraz śpiewała przyśpiewki ludowe.
Głos zabrała Anna Paluch, dziękując obecnym za liczne przybycie.” Ojca miałam z Krempach, mamę z Nowej Białej – więc jestem pełną gębą Spiszaczką, czego się nie wstydzę i wszędzie podkreślam”. Z olbrzymiego archiwum mojego taty, pasjonata fotografii wybrałam tylko te odświętne, najbardziej wymowne. Tata pracując w tygodniu, na odwiedziny bliskiej rodziny na Spiszu miał tylko niedzielę.
Całość wystawy podzielono na cztery grupy zdjęć. Pierwsza to nieznanych autorów z lat 1925 – 40, druga to pokazujące Nową Białą i rodzinę mamy z domu Bednarczyk. Trzecia cześć to uroczystości kościelne, procesja Bożego Ciała, święcenia kapłańskie kuzyna ks. Jana Grygusia „O. Paschalisa” z Krempach. Czwartą cześć stanowią nie publikowane dotąd zdjęcia okolic rzeki Białki, budowa mostu i kładek oraz widoki Przełomu Białki.
Wystawę około czterdziestu wielkoformatowych fotografii uzupełniły rysunki drewnianej zabudowy i kościoła św. Marcina – autorstwa Michała Krzysztofka oraz archiwalne fotografie z „Dożynek Gminno-powiatowych z 1964 roku”, archiwum WDK.
W drugiej części imprezy głos zabrał p. Jan Budz – Prezes Stow. Polskiego Spisza, gratulując pomysłu organizatorom, przygotowania wystawy i programu artystycznego. W imieniu wójta Gminy Łapsze Niżne wręczył okolicznościową statuetkę i dyplom p. prof. J. Roszkowskiemu, historykowi, piewcowi Spisza i Podhala, za popularyzację tego regionu. „Praca historyka nie jest łatwa, jest też mało doceniana, tym bardziej dzisiejsza wystawa o Spiszu będzie dalszych przyczynkiem do moich prac” – powiedział J. Roszkowski.
Część oficjalną zakończyły występy młodzieży, skecze przypominające lata działalności fotografa Jana Palucha oraz wiersz gwarą „Mamo”. Następnie organizatorzy zaprosiły wszystkich zebranych na poczęstunek, gdzie serwowano typowe dla Krempach jadła domowe, jak; chlyb domowy, moskole, smolec, sołdry wieprzowe, sos z krzonu, bryndze, miód i baby.
Wszystkie eksponaty z dzisiejszej wystawy p. Anna Paluch, oddaje do użytku miejscowemu gimnazjum, które będą do obejrzenia dla wszystkich chętnych, na czas nieokreślony.
Tekst i zdjęcia: Franciszek Pacyga – 05.06.2011 r.