Jesteś tutaj

Jubileusz 50-lecia pracy profesora Mariana Tischnera



 W dniu 17 czerwca 2011r na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa "Aktualne wyzwania naukowe w hodowli i chowie zwierząt" połączona z Sesją jubileuszową prof. Mariana Tischnera z okazji 50-lecia pracy naukowej.

Na Konferencji wśród licznych gości z kraju i zagranicy obecny był Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, który przekazał Jubilatowi pamiątkowy obraz i życzenia dalszych sukcesów naukowych i osobistych, wyrażając dumę,że z naszej gminy pochodzi tak wybitny naukowiec.

Prof. zw. dr hab. Marian Tischner, ur. w 1936 w Łopusznej k. Nowego-Targu, lekarz weterynarii, specjalista w zakresie biotechnologii rozrodu zwierząt, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności.  Przez 25 lat kierownik Katedry Rozrodu Zwierząt AR w Krakowie, a w latach 1994-1999 również profesor SGGW Wydziału Weterynaryjnego w Warszawie, wykładający przedmiot „Andrologia i biotechnologia rozrodu zwierząt”. Odbył zagraniczne staże naukowe, m.in. w: Anglii, Belgii, Francji, USA, Włoszech, a także w byłym ZSRR, gdzie pracował nad zagadnieniami rozrodu koni, a także prezentował wyniki własnych badań. Uczestniczył jako zaproszony prelegent w licznych kongresach i sympozjach międzynarodowych.

Jako profesor kontraktowy prowadził zajęcia ze studentami na Wydziale Weterynaryjnym w Mediolanie (1987) i Messynie (1991) oraz wiele kursów dla lekarzy weterynarii i zootechników w Polsce. Był ekspertem i konsultant z zakresu hodowli koni Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.. Autor i współautor około 260 publikacji, a także podręczników.

Prorektor AR w Krakowie w latach 1981-1986, przewodniczący ZG Polskiego Towarzystwa Nauk Weterynaryjnych, członek International Equine Reproduction Symposia Committee i Standing Committee of the International Congresses of Animal Reproduction, członek honorowy Związku Hodowców Koni Czystej Krwi Arabskiej. Za swą działalność naukową odznaczony m.in. Medalem “Lazzaro Spallanzani” i Giuseppe Aureli International Prize i wieloma innymi krajowymi odznaczeniami.












Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer