Dodane przez wb dnia 5 Styczeń, 2012 - 23:31
31 grudnia 2011r. Gimnazjum nr 3 im. ks. Jana Twardowskiego w Klikuszowej zakończyło realizację projektu pt. „Dziś moja szkoła – jutro moja przyszłość”, który był współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007- 2013. Hasło projektu brzmiało: „Człowiek, najlepsza inwestycja”
Gmina Nowy Targ otrzymała dotację w wysokości 450 148,96zł na okres od 1 września 2009r. do 31 grudnia 2011r. Dotacja została przeznaczona na realizację działań, które miały na celu wyrównywanie szans edukacyjnych uczniów o utrudnionym dostępie do edukacji oraz zmniejszanie różnic w jakości usług edukacyjnych. Objęci wsparciem uczniowie mogli uczestniczyć w zajęciach pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania.
W projekcie w ciągu 2 lat i 4 miesięcy uczestniczyło 418 gimnazjalistów, którzy wzięli udział w różnorodnych zajęciach, spotkaniach, spektaklach, wystawach, lekcjach muzealnych, wyprawach i wycieczkach.
Dzięki dotacji finansowej 90 uczniów mogło wyjechać na dwie wycieczki tygodniowe do „Źródeł państwowości polskiej”. Zwiedzili m.in. Wrocław, Poznań, Gniezno, Biskupin, Warszawę.
Uczestnicy kółek językowych w 4-dniowej wyprawie do Niemiec poznali Berlin, Poczdam i Drezno. Młodzi turyści podczas wszystkich wycieczek mieli zapewniony autokar, noclegi, całodniowe wyżywienie, przewodników, oraz bilety wstępu do zwiedzanych obiektów i na różne imprezy kulturalno-edukacyjne.
Wszyscy uczestnicy projektu mieli okazje zwiedzić Kraków, wziąć udział w lekcjach muzealnych, a w pięknym Teatrze im. Juliusza Słowackiego i w Teatrze Starym oglądnąć wybrane sztuki teatralne.
Dzięki fakultetom z przedmiotów matematyczno-przyrodniczych uczniowie 3-krotnie uczestniczyli w Nocy Naukowców na krakowskich uczelniach, brali udział w atrakcyjnych pokazach pracy naukowców, zwiedzali laboratoria. Dwa razy uczestniczyli w Festiwalu Nauki w Krakowie, nie tylko obserwując ciekawe eksperymenty z dziedziny astronomii, fizyki, chemii, ale także mieli okazję wziąć udział w grach, konkursach i zabawach w namiotach Instytutów m.in. AGH i PK. Młodzi chemicy uczestniczyli 2 razy w Spotkaniu z Ciekawą Chemią, gdzie mieli okazję przyglądać się spektakularnym doświadczeniom przeprowadzanym "na żywo" w auli Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Podczas dwóch wycieczek do Chorzowa zwiedzili Planetarium i Zoo.
Entuzjaści biologii, chemii i geografii wielokrotnie wędrowali po okolicach własnego regionu. Wspięli się m. in. na Turbacz, Babią Górę, Trzy Korony, a w rezerwacie przyrody „ Bór na Czerwonem” mogli zobaczyć dobrze zachowaną roślinność torfowiska wysokiego, w Nowej Białej „Przełom Białki” oraz jaskinie, a na Górze Wżar w nieczynnym kamieniołomie - wulkaniczne skały magmowe.
W celu rozwoju aspiracji edukacyjnych i społecznych uczniów w ramach projektu działał Szkolny Ośrodek Kariery. Pomagając uczniom klas trzecich w diagnozie swojej preorientacji zawodowej zorganizował wiele spotkań w nowotarskich zakładach pracy m.in. w najnowocześniejszej w Europie Środkowo-Wschodniej Oczyszczalni Ścieków, w Zakładzie Utylizacji Odpadów Ital Bike, w Zakładzie Diagnostyki Samochodowej, w serwisie i salonie sprzedaży Autoremo, w restauracji Skalny Dworek, w piekarni Trzcińscy, Miejskim Zakładzie Wodociągów i Kanalizacji w Szaflarach, Zakładzie blacharsko-lakierniczym w Ludźmierzu ,Wytwórni jogurtów Magda w Szaflarach i wielu innych.
SOK zorganizował również kilka wyjazdów do Rabki w poszukiwaniu zapomnianych zawodów: garncarza, lutnika, kowala oraz liczne spotkania: m.in. ze służbami mundurowymi, studentami, uczniami i nauczycielami szkół średnich oraz zasłużonymi ludźmi naszego regionu.
To tylko niektóre działania podnoszące wiedzę i umiejętności gimnazjalistów, zwiększające świadomość na temat korzyści płynących z edukacji i motywację do rozwoju intelektualnego i społecznego uczniów, które odbyły się w ramach unijnego projektu.
19 grudnia 2011r. w naszej szkole miało odbyło się podsumowanie projektu, w którym wzięli udział zaproszeni goście: Wójt Gminy Nowy Targ pan Jan Smarduch i dyrektor ZEAS-u pani Beata Szewczyk, Dyrektorzy i uczniowie szkół podstawowych obwodu naszego gimnazjum oraz Rodzice .
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie szkoły: www.gimklikuszowa.pl
Koordynator projektu: Lucyna Haza