Orzekająca na co dzień w łódzkim sądzie, ale znana też z popularnego programu telewizyjnego sędzia Anna Maria Wesołowska 15 maja 2012r., spotkała z uczniami Szkoły Podstawowej i Gimnazjum nr 3 w Klikuszowej, a następnie z dyrektorami, nauczycielami i rodzicami uczniów oraz z przedstawicielami Urzędu Gminy w Nowym Targu.
Warsztaty zostały zorganizowane w ramach kampanii „Bezpieczeństwo w szkole dzięki edukacji prawnej” .
Sędzia Anna Maria Wesołowska dzieciom i młodzieży poświęca szczególnie dużo uwagi w swojej pracy. Optowała za wprowadzeniem takich zmian w przepisach, aby skrzywdzone dziecko mogło być przesłuchane tylko raz. Popierała utworzenie w Łodzi tzw. błękitnego pokoju, w którym malca można przesłuchać, minimalizując stres.
Jako pierwsza w kraju zaczęła zapraszać na rozprawy uczniów gimnazjów i liceów, by zrozumieli, do czego prowadzą narkotyki, alkohol, agresja. Młodzież potrzebuje dziś mocnych wrażeń, Prawdziwa rozprawa z wyrokiem i widok rówieśnika w kajdankach jest wstrząsem – tłumaczyła.
Opowiedziała, na czym polega jej praca, a także o przypadkach naruszenia prawa przez młodych ludzi, z jakimi miała do czynienia w swojej karierze zawodowej.
Sędzia poruszyła m.in. problem cyberstalkingu , czyli nękania przy użyciu internetu oraz bullyingu – agresywnego zachowania wobec ofiary.
Odpowiedziała m. in. na trudne pytania: „Co zrobić, aby zapobiec prześladowaniu dziecka w szkole? Kiedy bójka jest już przestępstwem?”
Przybliżyła także zagrożenia, jakie czyhają na młodzież we współczesnym świecie – uwodzenie małoletnich przez Internet, wykorzystywanie seksualne czy sponsoring.
Potem przyszedł czas na pytania od młodzieży. Uczniowie przeprowadzili z Gościem wywiad, pytali np. o to, czy po trudnej rozprawie sędzia może liczyć na opiekę psychologa, a także o kulisy dotyczące powstania serialu "Sędzia Anna Maria Wesołowska”.
– To była bardzo ciekawe spotkanie – opowiada Kasia, uczennica gimnazjum. Pani sędzia opowiadała o różnych, trudnych sytuacjach , które nas mogą spotkać i o tym, jak konflikt z prawem może zniszczyć ludzkie życie, jak nieprzemyślane działanie może zaprowadzić nas na sale sądową. Prosiła też, żebyśmy nie wstydzili się mówić dorosłym o naszych problemach.
tekst i foto: Lucyna Haza- Gimnazjum w Klikuszowej
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer