Umowy na unijne dofinansowanie o wartości prawie 7,5 miliona zł przywiózł do Nowego Targu członek Zarządu Województwa – Stanisław Sorys. Są to pieniadze na budowę ścieżek rowerowych w granicach Nowego Targu i ścieżki rowerowej w ramach Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku dookoła Tatr na terenie gminy Nowy Targ.
W obu przypadkach dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 75 procent całkowitej wartości projektów.
- Te projekty pomogą wykorzystać naturalne walory terenu, zaoferować turystom nowe możliwości aktywnego spędzania czasu – mówił przedstawiciel wojewódzkich władz. – Bo przybysz nie będzie codziennie zajmował się tym samym, potrzebuje urozmaiconej oferty. A ścieżki rowerowe w atrakcyjnym, płaskim terenie to propozycja na relaks dla całych rodzin, różnych grup wiekowych, również ludzi kondycyjnie słabszych. Ważne jest też, by ścieżki miejskie i gminne się łączyły, tworząc atrakcyjną sieć. Taka oferta turystyczna to mocny argument w promowaniu regionu.
Także przyczynek do współpracy samorządów, oficjalnie już zadeklarowanej w ramach Subregionu Podhalańskiego.
Nowy Targ dostaje ponad 3,9 miliona zł i posłużą te pieniądze głównie zrefundowaniu już wykonanych a wpisanych do projektu inwestycji, czyli przede wszystkim budowy kładki przez Biały Dunajec i zagospodarowania terenu w jej sąsiedztwie. Długość ścieżki opisanej projektem, który zdobył dofinansowanie, to w sumie ponad 3 kilometry.
Z przeszło 3,5-milionowej dotacji bardzo się cieszył wójt gminy Nowy Targ, Jan Smarduch, bo posiadane przez gminę pozwolenie na budowę w przyszłym roku już straciłoby ważność.
- Dofinansowania nie udało się wcześniej uzyskać przez Euroregion „Tatry", ale teraz inwestycja jest uratowana – mówił wójt.
Ścieżka zaplanowana po trasie istniejącego nasypu kolejowego oraz częściowo po drodze gminnej, jest jednym z odcinków planowanego Szlaku dookoła Tatr. Biec będzie od Rogoźnika (czyli od granicy gmin Nowy Targ i Czarny Dunajec) do Ludźmierza (czyli granicy gmin Nowy Targ i Szaflary). Jej długość to 4,75 kilometra. Tablice informacyjne, które staną przy tej trasie, będą zwracały uwagę na przyrodniczo-kulturowe walory terenu.
Gminie Czarny Dunajec dotacji na dalszy ciąg rowerowej trasy, niestety, nie udało się uzyskać, choć wcześniej dołożyła ona wielu starań jako partner wiodący w euroregionalnym projekcie.
A starosta Krzysztof Faber, który cieszył się już z wielu unijnych milionów na drogi powiatowe, tym razem trzymał kciuki za rowerowe ścieżki.
tekst i foto: Anna Szopińska, www.podhaleregion.pl
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer