Jesteś tutaj

Majówki na wieży koscioła w Krempachach

Galeria W miesiącu maju co niedzielę, członkowie orkiestry dętej z Krempach skoro świt wspinają się na wieżę kościelną-dzwonnicę o wysokości ok. 30m, by zagrać pieśni maryjne - tzw. „majówki”. Z balkonu widokowego wieży (hurdycja, czatownia, dawniej służyła w celach obronnych, dzisiaj tylko jako punkt obserwacyjny do lokacji pożarów), rozciąga się niepowtarzalny widok z lotu ptaka na wioskę oraz całą okolicę. Od zachodu można obejrzeć szczyty Kramnicy i Obłazowej oraz majestatyczną Babią Górę, od północy widzimy pasmo Gorców z Turbaczem, Luboniem oraz górą Wdżar, u podnóża której lśni tafla jeziora niedzicko-czorsztyńskiego z przylegającym doń sąsiednim Frydmanem. Na południu widzimy długie pasmo Pienin Spiskich z wierzchołkami Branisko i Czerwona Skała oraz wiecznie zaśnieżone Wysokie Tatry.

     Z wieży możemy podziwiać niepowtarzalny układ urbanistyczny Krempach, w kształcie wrzeciona. Wieś usadowiona jest wzdłuż Krętego potoku (nazwa wsi pochodzi od Krummbach), na centralnym placu znajduje się kościół, szkoła i remiza. Zwarta zabudowa murowanych domów skierowana jest do centrum szczytami, dalej są zabudowania gospodarcze, a w oddali rząd stodół - spichlerzy, ze względów pożarowych oddalone od domostw. Pola rozdrobnione,układ w kierunku północ-południe. Ten rodzaj zabudowy, jest typowy dla zabudowy wiosek i miasteczek średniowiecznego Spisza.
     Krempachy założono w XIV wieku na prawie niemieckim, parafia notowana jest od roku 1397, przez wieki należała do „klucza dunajeckiego” i węgierskich właścicieli zamku niedzickiego Dunajec. W 1920 r decyzją Rady Ambasadorów przydzielone do Polski. Obecny kościół parafialny pw. św. Marcina wybudowany został w I poł. XVI wieku, w stylu przejściowym gotyku i renesansu, ale wyposażenie kościoła pochodzi z XVIII wieku. Jest to jedyna budowla tego typu w Polsce południowej, podobny kościół znajduje się w sąsiednim Frydmanie , a dalsze trzy znajdują się na Słowacji. Kościół ten leży na „Szlaku gotyckim, Nowy Targ - Kieżmark - Nowy Targ”. Na dzień dzisiejszy, ze względów technicznych wieża widokowa nie jest dostępna dla zwiedzających.
     Dwa zdjęcia z lotu ptaka możemy podziwiać dzięki uprzejmości p. Bachledy z Zakopanego, znanego fotografa i lotniarza.

Tekst i foto.: Franciszek Pacyga, maj 2007r.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer