218 potraw przygotowały gaździny z gminy Nowy Targ na 35. Konkurs Potraw Regionalnych, który odbył się na placu przy Gminny Ośrodku Kultury w Łopusznej.
Smaczne regionalne jadło zostało przygotowane przez 10 Kół Gospodyń Wiejskich, reprezentujących wsie nowotarskiej gminy. W konkursie udział wzięły gaździny z Harklowej, Dursztyna, Gronkowa, Waksmunda, Ludźmierza, Szlembarku, Rogoźnika, Krauszowa, Nowej Białej oraz oczywiście Łopusznej.
Organizator, czyli Gminny Ośrodek Kultury, zadbał jednak o strawę nie tylko dla ciała, ale również dla ducha. Przez całą niedzielę na scenie w Łopusznej występowały zespoły gminne i zaproszeni goście: zagrała kapela dziecięco - młodzieżowa z Łopusznej i grupa śpiewacza dziewcząt z zespołu Mali Łopuśnianie, zatańczył Zielony Jawor z Krempach, na scenę wyszły też wszystkie gaździny biorące udział w konkursie, aby dać popis swoich talentów wokalnych. Nie zabrakło pokazu tańca nowoczesnego, koncertu popularnego zespołu góralskiego Siklawa, wystąpiła też grupa A wiśta, a gości bawił żartami i skeczami niezawodny kabaret Truteń ze Skawy. Zaś na koniec koncert przebojów z poprzedniej epoki dała grupa artystów estradowych z Krakowa. Gwoździem imprezy były jednak tradycyjne góralskie dania i konkurs. Wszystkich przygotowanych przez gaździny smakołyków próbowali nie tylko licznie zgromadzeni turyści i mieszkańcy gminy, ale przede wszystkim członkowie jury, do których należała decyzja, które z potraw i wyrobów zasługują na wyróżnienia. Góralskie jadło oceniała komisja w składzie: Maria Derek, Hanna Szymanderska i Andrzej Józefczyk. Szczególne zainteresowanie członków jury wzbudziły herbaty, nalewki i syropy. Wszystkie potrawy były podawane w tradycyjnych regionalnych naczyniach, dzięki czemu wyglądały bardzo efektownie – podkreślali członkowie jury. - Ogromne rzesze ludzi odwiedziło nasz konkurs. Przyjechali goście z całej Polski. I nasze gospodynie nie zawiodły: stoły uginały się od swojskiego jadła – mówiła z zadowoleniem Józefa Kuchta, dyrektorka GOK w Łopusznej.
A tak wyglądają wyniki:
Koło Gospodyń Wiejskich z Harklowej przygotowało łącznie 15 potraw. Komisja sędziowska wyróżniła: Kapustę z bobem. Krupy z śliwkomi, polywkę grzybową, pyncoki z fizołami. Gospodynie z Dursztyna przygotowały łącznie 18 dań. Największe uznanie wśród jurorów otrzymały: gołąbki postne z krupami i grzybami. gałuski z lisówkami, zufka z syrem na syrwotce, gołąbki z tartych gruli. Koło Gospodyń Wiejskich z Łopusznej otrzymały wyróżnienia za Bryjkę, Zalewajkę z grzybami, Kwaśnicę z żeberkami oraz Moskola. KGW - Waksmund przywiózł do Łopusznej 23 potrawy. Wyróżnienie specjalne waksmundzianki otrzymały ze drewniane nacynia. POza tym za dania: Korytko, Piecone gołąbki z sosem grzybowym. Tarcioki z żeberkami, golonka z corna kapustą. Gronków do Łopusznej zawitał z 19 -stoma potrawami. Uznanie jurorów wzbudziła Zupa miętowa z bryndzą. Krupy z grzybami z mięsem, Zupa bacowska, fasola z grzybami. Ludźmierz (26 potraw) Kapusta z grzybami, sałata z syrwatce, gołąbki na kwaśnicy. kwaśnica na gęsi. KGW Szlemabrk (20 potraw).Trzęsionka, Zwijańce z grulami, kwaśnica namiętno, herbaty. KGW Rogoźnik (30) Koryto, kwaśnica na żeberkach, szynka chłopska, psie jajca. Krauszów otrzymał specjalne wyróżnienie za ilość potraw - 34. Dodatkowo najbardziej smakował przygotowany przez nie: Bób z kapustą, Kluski na zalywie wieprzowej, Kapuśnioki w sosie, i zestaw Herbat. Nowa Biała (13) Kapusta, Woda zaprazowano, Fizoły ze sliwkomi, Bulato. Każda Koło Gospodyń Wiejskich otrzymało po 200 złotych za wykorzystane produkty. Dodatkowo każda gaździna otrzymała po 100 złotych i zastawę stołową i sztućce.