Jesteś tutaj

Naukowcy wrócili do Jaskini Obłazowej

Grupa naukowców pod kierownictwem prof. Pawła Valde Nowaka, archeologa z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wróciła do Nowej Białej kontynuować wykopaliska w Jaskini Obłazowej. W jaskini pracują studenci archeologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego i antropologii z Uniwersytetu Wrocławskiego. Przy okazji pojawił się pomysł, by w Nowej Białej stworzyć muzeum archeologiczne na miarę Biskupina. Podstawy są - to przecież w Jaskini Obłazowej znaleziono najstarszy na świecie bumerang.

Obok bumerangu sprzed około 30 tys. lat, w jaskini odkryto już m.in. narzędzia górnicze, ucięte palce, które są najstarszymi ludzkimi szczątkami znalezionymi w Polsce, nóż krzemienny, a także szczątki ponad 200 gatunków zwierząt z różnych okresów prehistorii, w tym mamutów i nosorożców włochatych. Pochodzą one nawet sprzed 30 tys. lat. Badania wykazały również, że jaskinia pełniła w pewnym okresie coś na kształt miejsca kultu religijnego.

Teraz naukowcy zamierzają się przekopać się do niższych warstw dna jaskini, być może może nawet do skalnego dnia. Codziennie prowadzone są nowe odkrycia.

Prof. Paweł Valde Nowak uważa, że jaskinia ma szansę stać się atrakcją turystyczną na miarę Biskupina, ze względu na odkrycia rangi światowej. - Bumerang z Nowej Białej był wystawiany przez ostatnie 10 miesięcy w Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. Był jedynym polskim zabytkiem na wystawie "Historia mamutów" - mówi prof. Nowak.

Przychylne temu pomysłowi są władze gminy Nowy Targ.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer