Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie - Zarząd Zlewni Górnego Dunajca z/s w Nowym Targu mając na uwadze bezpieczeństwo osób korzystających z wód publicznych ostrzega przed zjawiskiem niekontrolowanego piętrzenia wody w korytach cieków naturalnych do celów kąpieliskowych. Wykonane z materiałów „przypadkowych” przegrody cieków służące do piętrzenia wody stanowią potencjalne zagrożenie dla osób korzystających (z zagrożeniem życia i zdrowia włącznie), w tym małoletnich dzieci, które niejednokrotnie kąpią się bez nadzoru osób pełnoletnich.
Opisane powyżej przegrody wykonywane są zazwyczaj blisko obiektów inżynieryjnych takich jak: mosty, stopnie i progi wodne, które zlokalizowane są na ciekach administrowanych przez tutejszy Zarząd Zlewni tj. w dopływach rzeki Dunajec, potoków Biały Dunajec i Czarny Dunajec oraz w zlewni rzeki Czarna Orawa. Bardzo często przyczyniają się do niszczenia budowli regulacyjnych oraz spotęgowania erozji dennej i brzegowej w ich obrębie. W sytuacji, gdy tutejszy Zarząd Zlewni otrzymuje z budżetu państwa ograniczone środki na bieżące utrzymanie wód, w tym remonty istniejącej zabudowy i budowę nowych obiektów, dodatkowe szkody w obrębie cieków naturalnych jedynie pogarszają istniejącą sytuację.
Kwestią odrębną, aczkolwiek również istotną, jest zagrożenie wynikające z kontaktu skórnego z barszczem Sosnowskiego. Jest to roślina, która w ostatnich latach bardzo szybko rozprzestrzeniła się w obrębach dolin cieków naturalnych. Barszcz Sosnowskiego jest bardzo trudny do zwalczenia, powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ograniczenie dostępności terenu. Sok z barszczu w obecności światła słonecznego może spowodować oparzenia II i III stopnia. Stan zapalny utrzymuje się przez kilka dni, a powstała rana może goić się kilka miesięcy. Szczególnie narażone są dzieci i osoby cierpiące na alergie.
Mając na uwadze troskę o bezpieczeństwo osób korzystających z wód publicznych zwracamy się z uprzejmą prośbą o przekazanie niniejszej informacji podległym jednostkom edukacyjnym (szkołom publicznym) oraz przedstawicielom sołectw celem podnoszenia świadomości społecznej odnośnie zagrożeń wynikających z nielegalnego piętrzenia wody oraz kontaktu z barszczem Sosnowskiego jak również o odpowiedzialności karnej grożącej za świadome niszczenie budowli regulacyjnych, remont których pokrywany jest ze środków finansowych pochodzących z kieszeni wszystkich obywateli.
Z góry dziękujemy za poważne potraktowanie sprawy oraz za wszelkie podjęte działania, mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym z wód publicznych oraz troskę o majątek publiczny stanowiący zabudowę cieków naturalnych.
Z upoważnienia
Dyrektora RZGW w Krakowie
mgr inż. Tadeusz Kois.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer