Jesteś tutaj

Srebrne Gody Zespołu Regionalnego „Zielony Jawor”

Krempachy.

            Obchody jubileuszu 25 lecia  działalności Zespołu Regionalnego „Zielony Jawor”, działającego przy WDK w Krempachach miały wspaniałą  oprawę. Przygotowania do jubileuszu i galowego koncertu trwały od początku roku. Na próby częściej niż zwykle przychodziły cztery grupy wiekowe od najmłodszych do seniorów, którzy występowali w pierwszej grupie  założycielskiej tzw. „Mali Toniecnicy”. Obecnie dzieci tych najstarszych także tańczą w dziecięcej grupie. 

            A wszystko dobre to zaczęło się w 1989 roku za sprawą Marii Wnęk z domu Pietraszek, która jako młoda dorastającą dziewczyna, była członkinia zespołu Franciszka Surmy, postanowiła założyć dziecięcą grupę taneczną i realizować swoje talenty muzyczno choreograficzne.  Pierwsze lekcje muzyki jak wspomina jubilatka,  pobierała od  nauczyciela Józefa Pierzgi a pierwsze kroki taneczne od choreografa istniejącego wtedy zespołu Spiś Franciszka Surmy.

            Kariera  artystyczna  pani Marii potoczyła się błyskawicznie. Ukończyła szkołę muzyczną w Nowym Targu, kursy choreograficzne w kraju i na Słowacji. Nie sposób wymienić wszystkich szkół, kursów, występów jakie ukończyła pani Maria, która jest wszechstronnie uzdolniona, to człowiek szeroko pojętego renesansu dzisiejszych czasów. Poza zespołem wykazuje zdolności poetyckie, projektuje i wykonuje stroje dla zespołów, para się malarstwem na szkle i płótnie, grafiką, robi zdjęcia, organistuje w kościele, prowadzi zespoły taneczne w sąsiednich  miejscowościach. Odpoczywa natomiast  przy swoich ukochanych koniach, prowadząc szkółkę jeździecką. Jest mamą trzech dorodnych córek, które odziedziczyły także zdolności artystyczne.

            Wokół Marii wytworzyła się niesamowita aura pozytywnej energii, która gromadzi przez 25 lat dzieci, młodzież i dorosłych, których nadrzędnym celem jest  śpiew, taniec i dobra zabawa. Przez okres ćwierćwiecza działalności  zespołu przewinęło się co najmniej trzy pokolenia Krempaszan.

            Sobotnie obchody jubileuszowe rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zniczy na grobie przedwcześnie zmarłej członkini zespołu Jolancie Kalemba, przez jej rówieśników. Następnie w kościele parafialnym odprawiona została uroczysta msza święta w intencji członków zespołu. Mszę świętą celebrowali  także księża z Harklowej, Niedzicy i nestor O. Paschalis emerytowany Franciszkanin pochodzący z Krempach. Oprawę muzyczną  uroczystej mszy  stanowił chórek szkolny i młodzieżowy Kantata prowadzony przez emerytowanego  nauczyciela Józefa Pierzgę oraz  strażacka orkiestra dęta.

            Uroczystym przemarszem  barwnego korowodu w strojach regionalnych spiskich  prowadzonego przez kapelę ludową z kościoła do domu kultury rozpoczęła się druga część wydarzeń kulturalnych, gdzie  zasadzono „drzewko życia – jawor” - drzewo z duszą, upamiętnione kamiennym obeliskiem i tabliczką pamiątkową. Na schodach WDK wszyscy członkowie zespołu pozowali do pamiątkowej fotografii.

            Trzecią częścią wydarzeń był galowy koncert jubileuszowy, który zgromadził  pełną salę widowiskową zaproszonych gości, mieszkańców, spragnionych dobrych wrażeń artystycznych. Pomimo że miejscowi znają repertuar zespołu na pamięć, nie zawiedli i przyszli dopingować tóniecników tak najmłodszych  jak i najstarszych.

            W rzędach zaproszonych gości zasiedli księża, przedstawiciele miejscowego samorządu, przedstawicie placówek kulturalnych, przedstawiciele zespołów regionalnych z wielu miejscowości Spisza oraz delegacje z zaprzyjaźnionych zespołów z Wrocławia, Poznania i Gdańska.

            Koncert rozpoczęła najmłodsza grupa Mali Toniecnicy, następnie średnia Jaworniki oraz najstarsza dorośli Zielony Jawor z programem „Owce moje owce”.  Grupy taneczne wymieniały się co chwila, popisując się przed widownią doskonale wykonanymi tańcami  i śpiewem, co razu to w innych strojach reprezentujących różne regiony. Jaworniki wykonały słowacki czardasz, dorośli wykonali program Pod mostym, nad mostym oraz czardasz węgierski, oraz tańce z Horehronia i Szarysza ze Słowacji. Z szeroką paletą  tańców spiskich i innych regionów  zespół występował  w całej Europie, najczęściej na Bałkanach. Zespół Zielony Jawor to uczestniczył i zajmował czołowe miejsca  wielu przeglądach  gminnych, powiatowych, wojewódzkich, krajowych  zagranicznych, m.n. występował  corocznie  na  miejscowych Ostatkach-Fašangach,  zdobył Sabałowe Bajania, Złota Maske, Przegląd Kultury Żywieckiej, Festiwalu Ziem Górskich w Zakopanem, oraz Złoty Dukat na Morawach i  Detva na Słowacji.

            Ostatnią czwartą grupę taneczną stanowili członkowie założyciele zespołu z przed 25 lat z programem „Juz zef się ozyniył.”,” Mazur”,” Pragnóm chłopci, pragnóm”, „Niebedym jo siecki rezoł.”., za które  otrzymali od widowni gromkie brawa, poproszono także o bis. Członkinie zespołu miały na sobie ubiór kanafoski  liczące około sto lat.

            Dwugodzinny koncert dobiegł końca. Występ ze spiskim przekąsem i dowcipami wyniesionymi z zespołu  prowadzili konferansjerzy Judyta Ptak z Jurgowa i Daniel Damer z Križovej Vsi ze Słowacji. Muzykę stanowili: Dominika  Wnęk - prym,  Szczepan Szewczyk w Kacwina – kontrabas oraz  Jacek Wesołowski – sekund,  z synami Janem, Frankiem i Wojtkiem aż z Gdańska, który zakochał się w spiskim folklorze, uszył sobie i trzem synom stroje spiskie, uczy ich gry na instrumentach  smyczkowych i śpiewu po spisku a także po słowacku. Kapela rodzina Wesołowskich z Gdańska  wykonała też osobny koncert spiskich melodii, za co dostali ogromne brawa od zebranej publiczności.

            Przyszedł czas na podziękowania. Pani Maria podziękowała  rodzicom za wychowanie a szczególnie żyjącej mamie Helenie, całej rodzinie z Krempach i z Rzepisk, pierwszym nauczycielom Franciszkowi Surmowi i Józefowi Pierzga, następnie podziękowała  kierownik WDK Marii Krzysztofek i dyr. GOK w Łopusznej Józefie Kuchta za wieloletnie wsparcie moralne, rzeczowe i finansowe dla zespołu. Podziękowania skierowała  dla księży i wielu rodzin  z Krempach za wsparcie finansowe, rady sołeckiej i sołtysa.

            Podziękowania dla zespołu Zielony Jawor złożyli przedstawiciele Urzędu Gminy Nowy Targ a wójt  Jan Smarduch odczytał postanowienie Rady Gminy i wręczył odznaczenie „Zasłużony dla Gminy Nowy Targ” dla zespołu i kierownik Marii Wnęk. Z gratulacjami wystąpili także:  Krzysztof Faber – Starosta Nowotarski,  Małopolski Ośrodek Kultury Sokół z Nowego Sącza, GOK z Łopusznej, GOK z Łapsz Niżnych, zespoły regionalne z Wrocławia, Tarnowa, Gdańska, Jurgowa, Łapsz Wyżnych, Łapsz Niżnych, Niedzicy, Kacwina, Frydmana, Nowej Białej i Spiskiej Starej Wsi.

            Z serdecznymi gratulacjami i podziękowaniami wystąpili gospodarze tj. sołtys z radą sołecką, strażacy, Wspólnota Urbarialna, Towarzystwo Słowaków, sportowcy oraz sami członkowie zespołu dla swojej pani kierownik Marii. Sołtys ufundował tez wspaniały jubileuszowy tort, którym solenizantka Maria poczęstowała wszystkich zebranych. Dla zaproszonych gości zespół przygotował wspaniały  tort i poczęstunek. Impreza  była udana także w powodu nowego dobrego nagłośnienia, które ufundowała rada sołecka po połowie z gminą Nowy Targ, którą wykonał i nagłośnienie realizował Piotr Długi.

            Sobotnie  świętowanie „srebrnego jubileuszu ZR Zielony Jawor” zakończyła zabawa dyskotekowa, która trwała do białego rana. I ja tam byłem,  zdjęcia robiłem, tortem się częstowałem, było wspaniałe, będzie co wspominać.

            Życzymy kierownik Marii Wnęk dużo wytrwałości przy pracy z młodymi ludźmi a zespołowi „Zielony Jawor„  aby dotrzymał do „złotych godów”.

 

Tekst i fotografie Franciszek Pacyga (28.09.2014 r.)

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer