Łopuszna
Sobotnie obchody jubileuszowe 25 - lecia zespołu „Młodzi Łopuśnianie” rozpoczęły się Mszą święta odprawioną w intencji założycieli, obecnych członków z rodzinami i zmarłych członków zespołu.
- 25 lat zespołu mają dawać świadectwo tym najmłodszym. To czas gdy ci najstarsi, mający już swoje rodziny przyprowadzają swoje dzieci do zespołu, by nauczyć ich kultywowania tradycji, cieszyć się kulturą góralską w której żyje nasza społeczność. – powiedział w homilii ks. prob. Kazimierz Foltyn. Zespół muzycznie uczestniczył we mszy, grając i śpiewając góralskie melodie, a kierownik zespołu Józefa Kuchta podziękowała wszystkim rodzicom za wsparcie, a wymienionym nieżyjącym założycielom prosiła o spokój ich duszy.
Druga część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, siedzibie zespołu. Odrestaurowaną sale widowiskową z akcentami motywów góralskich zapełnili mieszkańcy do ostatniego miejsca. Przybyli też zaproszeni goście: Wójt Gminy Nowy Targ – Jan Smarduch, Przewodniczący Rady Gminy – Wiesław Parzygnat, przedstawiciele Małopolskiego Centrum Kultury w Nowym Sączu - J. Adamczyk i Jan Bodziany, Dyrektor GP – Maria Deryk, Sołtys wsi – Kazimierz Dziga, Prezes OSP – M. Drożdż, Kier. KGW – M. Klamerus, Prezes Zw. Podhalan w Łopusznej – Małgorzata Głowacz, ks. Jerzy Raźny, ks. prob. Kazimierz Foltyn, dr. Maria Ślemp oraz przedstawiciele bliźniaczych zespołów góralskich z Harklowej, Knurowa i Szlembarku i zespołu W. Łojasa, a także wiele innych nie wymienionych osób.
Zespół Młodzi Łopuśnianie powstał w 1989 r. przy Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej przyjmując nazwę Mali Łopuśnianie, którą w 2010 r. zmienił na „Młodzi Łopuśnianie”. Kierownikiem zespołu od samego początku jest Józefa Kuchta – Dyrektor GOK Łopuszna. Wieloletnim instruktorem był śp. Stanisław Siuta z Leśnicy(zm. 2008). Wiele lat instruktorką zespołu była Małgorzata Kosakowska, a obecnymi są Izabela Ambroż z Łopusznej i Janusz Pilny z Leśnicy. Zespół prowadzi działalność w 3 grupach wiekowych, które prezentują folklor podhalański – śpiew, muzykę, tańce, gry, zabawy, scenki obyczajowe z życia wsi. Przy zespole w roku 2004 powstała szkółka muzyczna nauki gry na skrzypcach i basach. Pierwszym instruktorem była Marzena Kruczek z Ostrowska, po niej Janusz Pilny z Leśnicy, a obecnie od 2008 r. kierownikiem szkółki muzycznej jest Stanisław Gąsienica z Kluszkowiec. – czytamy w folderze reklamowym wydanym na okoliczność jubileuszu zespołu.
Zespół występuje w uroczystościach wiejskich, bierze udział w festiwalach i konkursach . Nie sposób wymienić wszystkich osiągnięć w ciągu 25 lat działalności. W obecnym 2014 roku zespół wojażował także poza granicami kraju. Występował na Węgrzech w Hajdúszoboszló i Balotonelle., w Grecji w miejscowości Kozani. Oprócz tego Młodzi Łopuśnianie mogą się poszczycić nagraniami dla radia Alex i radia Kraków dla programu - Kraj za miastem „Prowincjonalia”.
W jubileuszowym koncercie Młodzi Łopuśnianie najmłodsza grupa - zaprezentowała się z programem obyczajowym Na polanie oraz Przy watrze, za co otrzymała gorące brawa od publiczności.
Starsza grupa młodzieżowo - dorosła, z której wywodzą się członkowie założyciele, zaprezentowała podhalańskie góralskie śpiewy i tańce oraz program obyczajowy z życia wsi – Kóniec kłopotów babcinych z Hanusióm – autorstwa i reżyserii Józefy Kuchty. Owacjom, oklaskom nie było końca, publiczność dziękowała artystom na stojąco.
W imieniu własnym i członków zespołu kierownik Józefa Kuchta podziękowała, wszystkim zebranym na uroczystym koncercie, za wsparcie moralne, finansowe i rodzicom za posyłanie dzieci na próby, przez cały okres 25 – lecia.
Podziękowania dla zespołu Młodzi Łopuśnianie na ręce kierownik Józefy Kuchty złożyli przedstawiciele Gminy Nowy Targ. Przew. Rady Gminy odczytał decyzję o przyznaniu dla zespołu tytułu „Zasłużony dla Gminy Nowy Targ”, a Wójt Jan Smarduch wręczył to wyróżnienie. Do życzeń dołączyli się sołtys wsi Kazimierz Dziga, wręczając koszyk cukierków, oraz pozostali zaproszeni goście.
Zapłonęły sztuczne ognie na jubileuszowym torcie, a upieczono aż trzy aby starczyło dla każdego. Owacjom, wspomnieniom nie było końca. Uroczystość zakończono odśpiewaniem gromkiego Sto lat dla jubilata.
Tekst i foto: Franciszek Pacyga (25.10.2014r.)
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer