Jesteś tutaj

„Lego robotyka” ponownie w Szkole Podstawowej w Ostrowsku

„Lego robotyka – od teorii do praktyki” to kolejna propozycja zajęć edukacyjnych, które uczą „młodych inżynierów”, jak budować roboty, zapoznają ich z pojęciami związanymi z robotyką, a przede wszystkim – wprowadzają w fascynujący świat nauki.

Dzięki staraniom grupy nieformalnej „Rodzice na rzecz rozwoju dzieci” (w składziep. Urszula Dębska-Ciężobka, p. Leszek Ciężobka ip. Aneta Twaróg) przez cały sierpień dwa razy w tygodniu odbywają się w budynku szkoły zajęcia z robotyki. Tym razem 20 uczniów w dwóch grupach wiekowych rozwija swoje umiejętności i wiedzę z zakresu konstruowania i programowania robotów w oparciu o zestawy edukacyjne Lego EducationWeDo oraz Lego Mindstorms EV3 zdobyte już podczas realizacji pierwszej edycji projektu pn. „ Radość budowania”.

Podczas zajęć uczestnicy konstruują własne roboty i uczą się je programować. Co ważne, zajęcia odbywają się w małych grupach, dzięki czemu każde dziecko traktowane jest indywidualnie, a opiekun p.  Jakub Kasperkowicz  jest do ciągłej dyspozycji, kameralna atmosfera sprzyja zabawie i nauce.

Podczas dwugodzinnych warsztatów młodsi konstruktorzy stworzyli do tej pory z zestawów Lego WeDo: wiatraczki, miotełki,wędki.Po zbudowaniu robotów następuje jego programowanie i testowanie podczas zabawy.

Dzięki kreatywności młodych umysłów, ich chęci eksperymentowania oraz otwartości na próby i błędy zbudowane konstrukcje poruszają się jak prawdziwe.

Lego Mindstorms to już bardziej zaawansowane programowanie, nie wspominając o konstruowaniu. Tu wykorzystywany jest do programowania graficzny język blokowy.Starsi „inżynierowie” uczą się uruchamiać maszyny budowlane – wywrotkę i spychacz – a wszystko toodbywa się po przez sterowanie  za pomocą kości EV3, równieżprogramowanie czujnika koloru. Zbudowane pojazdy przewożą ładunki na odległość, wypychają przedmioty  za okrąg.

Instytucją wspierającą cały projekt jest Grupa Inicjatyw Lokalnych GIL z panem Adamem Kustwanem na czele, która pomogła pozyskać środki z Funduszu Inicjatyw Lokalnych Małopolska Lokalnie.

FIOMałopolska Lokalnie jest programem wsparcia skierowanym do młodych organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i grup samopomocowych działających na terenie województwa małopolskiego. Powstał z inicjatywy czterech organizacji pozarządowych: Fundacji Biuro Inicjatyw Społecznych, Stowarzyszenia Forum Oświatowe Klucze, Fundacji Sztuki, Przygody i Przyjemności ARTS oraz Babiogórskiego Stowarzyszenia Zielona Linia.

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer