Uroczystości rozpoczęły się Mszą świętą w kościele parafialnym św. Marcina w intencji pracowników domu kultury i ich rodzin, którą odprawił ks. prob. Dariusz Ostrowski.
Część oficjalna odbyła się już na wielofunkcyjnej sali widowiskowej tutejszego WDK. Przywitania zaproszonych gości dokonała Maria Krzysztofek – kierownik placówki.
Wśród zaproszonych i obecnych gości byli m. inn: Jan Smarduch – Wójt Gminy Nowy Targ, Wiesław Parzygnat – Przewodniczący Rady Gminy, Józefa Kuchta – Dyrektor GOK w Łopusznej, Bogusław Waksmundzki – Przewodniczący Rady Powiatu, Anna Paluch – Poseł RP z ramieniu PiS, Lidia Kamoń – Dyrektor SP w Krempachach, ks. prob. Dariusz Ostrowski, byli sołtysi Krempach – Jan Kalata i Walenty Gryguś, Karol Paluch – Inspektor Nadzoru, Maria Bednarczyk – Dyrektor Gminnej Biblioteki w Waksmundzie, Jan Książkiewicz – były dyrektor RSW Prasa w Nowym Targu, Ludmiła Brzyzek - była pierwsza kierownik WDK, Monika Pacyga - Prezes Koła w Krempachach Tow. Słowaków w Polsce, Anna Krzysztofek – była radna, Józef Lorenc – radny gminy, pracownicy i byli pracownicy WDK, członkinie KGW i licznie zebrani mieszkańcy Krempach oraz sąsiednich wiosek.
Kierownik Maria Krzysztofek przedstawiła zebranym w skrócie najważniejsze daty z budowy WDK i działalności okresie czterdziestu lat. W okresie tym na scenie domu kultury przewinęła się niezliczona ilość artystów, zespołów, instrumentalistów, ludzi kultury z kraju i zagranicy. Przez tutejsze zespoły przewinęła się niezliczona ilość członków, pracowały, uczyły się życia kulturalnego całe dwa pokolenia. Nie sposób wymienić wszystkich, czas zacząć już występy działających obecnie zespołów.
Prowadzenie części artystycznej przejęła młoda ale zdolna Zuzanna Galuś. W czasie godzinnego koncertu wystąpiły: duet Lidia Kowalczyk i Natalia Sobolak, solistki: Roksana i Edyta Pietraszek Ania Sobola i Marysia Łukasz. Z krótkimi programami wystąpiły zespoły: Karmelki, Mali Toniecnicy, Jaworinki, Zielony Jawor i kabaret Krecik. Występy były krótkie ale soczyste, pełne energii i temperamentu, publiczność biła im brawa na stojąco.
Czas na podsumowanie. Podziękowania od pani dyrektor WDK Marii Krzysztofek, na ręce Wójta Jan Smarducha, Przewodniczącego Rady Gminy - Wiesława Parzygnata, Dyrektor GOK – Józefy Kuchty za dotychczasowe wsparcie finansowe i organizacyjne jako jednostki nadrzędnej. Z osobnym podziękowaniem wystąpiła poseł Anna Paluch, która gratulowała tutejszym instruktorom i dzieciom że zachowały tradycje ubiorów, gwary i śpiewu regionu Spisza, tradycje naszych przodków. Wręczyła też dużą fotografię centrum wsi z lat 60 ub. w. Cieszę się że ja również przed paru laty dołożyłam tu swoją cegiełkę i przygotowałem wystawę czarno białych fotografii mego ojca Jana Palucha, rodaka z Krempach – powiedziała poseł Anna Paluch. Z gratulacjami, kwiatami i drobnymi upominkami na ręce Marii Krzysztofek wystąpili: Bogusław Waksmundzki oraz Józefa Kuchta, która podzieliła się wspomnieniami z okresu czterdziestu lat, jakie łączyły WDK z Krempach i GOK w Łopusznej, podziękowała za zaangażowanie wielu dziesiątków ludzi, którym kultura szeroko pojęta leży na sercu. Były także podziękowania od Towarzystwa Słowaków Koło w Krempachach, za dobrą współpracę kulturalną w wymienionym okresie. Były podziękowania dla byłych pracowników technicznych WDK, dla Koła Gospodyń Wiejskich, które inicjowało wiele wydarzeń kulturalnych. Były podziękowania także dla innych ludzi kultury w terenu wsi oraz zespołów regionalnych obecnie działających przy WDK. Życzeniom, wspomnieniom i kwiatom nie było końca. Wspólnie zaśpiewano tradycyjne „Sto lat”. Wszyscy obecni pozowali do pamiątkowego wspólnej fotografii.
Po zakończeniu części oficjalnych gości zaproszono do wspólnej kolacji przygotowanej przez członkinie Koła Gospodyń oraz młodzież z zespołów. Następnie odbyła się zabawa jubileuszowa dla mieszkańców.
W kuluarach była wystawiona książka pamiątkowa, do nabycia były ozdoby wykonane przez kółko plastyczne. Wystrój sali widowiskowej wykonały członkinie zespołów i instruktorki, nagłośnienie z powodzeniem prowadził Michał Krzysztofek, zdjęcia i tekst opracował Franciszek Pacyga.(10.10.2015 r.)
…
Wiejski Dom Kultury 1975 - 2015
40 lat działalności Wiejskiego Domu Kultury w Krempachach
Z zapisków w księgach pamiątkowych i kronikach dowiadujemy się, że już w marcu 1968r. na zebraniu wiejskim postanowiono o budowie dużego domu wielo-funkcyjnego, z którego mogliby korzystać wszyscy mieszkańcy. I tak 19 grudnia 1971 został powołany komitet budowy Domu Kultury w Krempachach w składzie; przew. Sołtys wsi Jakub Paluch, Moś Sylwester, Walenty Krzysztofek., Jakub Kaczmarczyk, Walenty Paluch i Walenty Szproch. Komitet od razu przystąpił do wymiany parceli pod budowę, sporządzono dokumentację techniczną i zaczęto gromadzić materiały niezbędne do budowy, którą rozpoczęto w 1972 r.
Znaczący współudział w budowie miała Gromadzka Rada Narodowa w Nowej Białej z przew. Sylwestrem Mosiem i sekretarzem Janem Frankowiczem, oraz Powiatowa Rada Narodowa z przew. Władysławem Gawlasem. Pomocna również była Gmina w Łopusznej z naczelnikiem Andrzejem Słupskim, a także Ministerstwo Kultury i Sztuki, które przyznało na budowę spore środki finansowe.
Ludność krempaska silnie motywowana przez sołtysa w czynie społecznym na bieżąco dostarczała piasek, żwir i kamienie potrzebne do budowy. Pomimo wielkich trudności po trzech latach budynek gotowy był już do użytku.
Oficjalne otwarcie i oddanie budynku ludziom do użytku nastąpiło 19 października 1975 r. Na uroczystym otwarciu były obecne wtedy władze miejscowe z sołtysem Jakubem Paluchem na czele, władze gminne, powiatowe, partyjne, przedstawiciele miejscowych organizacji, nauczyciele wraz z uczniami miejscowej szkoły i wszyscy mieszkańcy Krempach.
Oddany do użytku budynek mieścił salę widowiskową na 150 miejsc z zapleczem tzw. kino-operatornią, salkę regionalną, klub rolnika, kotłownię, bibliotekę, biuro i pomieszczenia wc.
Prowadzeniem placówki kulturalnej od otwarcia do 1994r. zajmowała się p. Ludmiła Brzyzek, - pracę w klubie Ruch uruchomionym w styczniu 1976r. podjęła p. Irena Krzysik, - zaś w bibliotece p. Elżbieta Klukoszowska.
W 1976r. z inicjatywy kier. WDK L.Brzyzek powstaje też zespół regionalny ZOR. Dużą pomocą w tamtych trochę trudnych czasach w działalności zespołu służył ówczesny Dyr. Przedsiębiorstwa Ruch Prasy i Książki w Nowym Targu p. Jan Książkiewicz.
Od 1976r. zaczyna też działać w WDK młodzieżowe koło ZSMP.
Od 1994r. placówkę prowadzi M. Krzysztofek, a patronat sprawuje Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej z dyr.p. Józefą Kuchta. Do tradycji należy już zimowy przegląd spiskiego folkloru tzw.Faśiangi - Ostatki organizowany przez Zarząd Główny Towarzystwa Słowaków w Polsce z Krakowa przy współudziale miejscowego koła wcześniej Towarzystwa Czechów i Słowaków, obecnie Towarzystwa Słowaków w Polsce.
Od kilku lat WDK jest współorganizatorem Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, dużą popularnością znaczą się również organizowane co roku Turnieje Tenisa Stołowego i Konkurs plastyczny Jesień na Spiszu, w którym biorą udział udział także dzieci z sąsiednich spiskich miejscowości. Od 2010r. przez WDK organizowane są koncerty na rzecz WOŚP podczas których gościmy na scenie zespoły rockowe, popowe, cantry, muzykę klasyczną i regionalną, oraz Ekipę Krwiodawstwa. Do kalendarza corocznych imprez w 2015r. dopisał się również Dekanalny Konkurs Poezji Maryjnej, którego główną inicjatorką jest p. Barbara Paluch. WDK jest również współorganizatorem Festynu Krympaskiego. Piękne koncerty jesienny i noworoczny organizuje też co-roku zespół Reg. Zielony Jawor.
Bardzo dobrze układa się współpraca z GOK, z miejscowymi szkołami, przedszkolem, z miejscowymi władzami i organizacjami.
Na przełomie roku 2007 i 2008 w WDK dzięki dotacji z Uni Europejskiej i Gminy Nowy Targ przeprowadzono generalny remont budynku. Wymieniono wszystkie okna, drzwi, podłogi w pomieszczeniach, instalację elektryczną i grzewczą z opałowej na ogrzewanie olejowe. Całkowicie przebudowano kotłownię, z której wygospodarowano dodatkowe pomieszczenie. Zlikwidowano również kino-operatornię co umożliwiło powiększenie sali widowiskowej. Podczas ogólnego remontu wszystkie pomieszczenia zostały pomalowane a elewacja ocieplona pozyskała całkiem nowy wygląd.
W 2013 r. wykonano parking i ogrodzenie wokół Domu Kultury.
Latem w 2014 r. Rada Sołecka z sołtysem wsi Józefem Pietraszkiem ufundowała dla WDK nagłośnienie.
Przez okres 40 lat działalności Wiejskiego Domu Kultury odbyła się tu niezliczona ilość różnych spotkań, prelekcji, akademii, zebrań, wesel, zabaw, występów artystycznych, przeglądów, koncertów i konkursów. Przez 40 lat tą wspaniałą placówkę odwiedziła niezliczona ilość ludzi kultury, artystów i polityków, zespołów folklorystycznych, muzycznych, teatralnych z kraju i z zagranicy.
Przy Domu Kultury działa wiele kółek zainteresowań, Zielony Jawor, Mali Toniecnici, kółko teatralne, grupy taneczne HERTZ i KARMELKI, młodzieżowy kabaret, prowadzone są zajęcia w pracowni artystycznej, kurs nauki gry na skrzypcach. W okresie jesienno - zimowym dla młodzieży udostępnione są 2 stoły tenisowe i piłkarzyki stołowe. W okresie świątecznym, w czasie ferii i wakacji prowadzone są dla dzieci dodatkowe różne zajęcia.
Zespoły regionalne prowadzi Maria Wnęk, grupy taneczne - Agata Pacyga, kółko teatralne i kabaretowe - Maria Krzysztofek, na skrzypcach uczy grać Mateusz Kiernoziak, zajęcia w pracowni artystycznej prowadzą Maria Wnęk i Maria Krzysztofek.
Codziennie na sali i scenie odbywają się próby poszczególnych grup i zespołów.
Placówka działa dosyć prężnie - czego dowodem są setki zdjęć, dyplomów i różnych nagród jakie otrzymują soliści, grupy i zespoły biorące udział w różnych przeglądach, konkursach czy festiwalach.
Maria Krzysztofek - Krempachy dn. 10.10.2015 r.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer