Każdego roku przed świętami Bożego Narodzenia Szkoła Podstawowa im. Ks. Prof. J.Tischnera w Rogoźniku zapełnia się szopkami. Nie są to zwykłe szopki. Wykonane z najprzeróżniejszych materiałów-papieru, makaronu, czekolady, piernika, słomy, drewna z figurkami ulepionymi z plasteliny lub wyrzeźbionymi w drewnie są dowodem przywiązania podhalańskich dzieci do tradycji, ich zapału twórczego i pomysłowości. Tego roku po raz pierwszy pojawiła się również szopka z ruchomymi postaciami.
Wymyślony przez nauczycielkę z Rogoźnika P. Wandę Komperdę szkolny konkurs szopek jest dziś najważniejszym wydarzeniem związanym z Bożym Narodzeniem w gminie Nowy Targ.
W tym roku nadesłano 92 szopek z 15 szkół podstawowych / Ostrowska, Łopusznej, Rogoźnika, Szlembarku, Knurowa, Krauszowa, Lasku, Obidowej, Ludźmierza, Morawczyny, Waksmunda, Krempach, Gronkowa, Harklowej i Klikuszowej / i 4 gimnazjów: Ostrowska, Łopusznej, Rogoźnika, Szlembarku, Knurowa, Krauszowa, Pyzówki, Lasku, Obidowej, Ludźmierza, Morawczyny, Waksmunda, Nowej Białej, Krempach, Gronkowa, Harklowej, Klikuszowej oraz czterech gimnazjów z: Łopusznej, Gronkowa, Klikuszowej i Ludźmierza.
Oceniała je komisja w składzie: Maria Bogdał - mgr sztuki, Anna Dziubas - mgr sztuki i Józefa Kuchta - dyrektor GOK w Łopusznej.
W czwartek tj. 17 grudnia w szkole w Rogoźniku odbyło się podsumowanie konkursu, ogłoszenie wyników i rozdanie nagród.
Uroczystości zgromadziły grono gości: sekretarz gminy Nowy Targ P. Beata Szewczyk, P. Leszek Ciężobka z Kuratorium Oświaty w Nowym Targu, P. Józefa Kuchta - dyrektor GOK w Łopusznej, sołtys wsi Rogoźnik P. Kazimierz Zubek oraz dyrektorzy szkół, które brały udział w konkursie, nauczyciele, opiekunowie oraz uczniowie, twórcy bożonarodzeniowych dzieł.
Zebranych gości przywitała dyrektor szkoły w Rogoźniku P. Grażyna Hlawacz - Lisiecka która dziękowała wszystkim, którzy sfinansowali i zorganizowali tegoroczny konkurs.
Przepięknie wykonane jasełka w wykonaniu uczniów ze Szkoły Podstawowej w Rogoźniku rozpoczęły uroczystości.
Po części artystycznej miała miejsce sympatyczna i serdeczna uroczystość łamania się wigilijnym opłatkiem i składania sobie świątecznych życzeń. Po występach artystycznych P. Józefa Kuchta ogłosiła wyniki konkursu a P. Beata Szewczyk – sekretarz gminy Nowy Targ wraz P .Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rogoźniku wręczyli pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez gminę Nowy Targ.
Dopełnieniem rogoźnickiego spotkania z Bożym Narodzeniem była tradycyjnie, organizowana tu co roku, wigilia dla zaproszonych na konkurs gości. Wigilia prawdziwa, z barszczem, pierogami z kapustą i kapustą z grochem. Wszystko to pięknie podane i bardzo smaczne.
Tradycja wiąże szopkę betlejemską z osobą św. Franciszka z Asyżu. Zbudował on pierwszą szopkę w wiosce Greccio koło miasta Rieti w roku 1223.
Do zobaczenia za rok.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer