W Krauszowie „Dziecina na was czeka”
Jak co roku w styczniowy wieczór mieszkańcy Krauszowa, Długopola i okolic tłumnie przyjeżdżają do Remizy OSP w Krauszowie na Jasełka. Ta tradycja ma już 23 lata. Absolwenci SP Krauszów oklaskujący na scenie młodych artystów, niejednokrotnie swoje dzieci, przypominają sobie, że kiedyś oni odgrywali role Świętej Rodziny, aniołków, pastuszków, Trzech Króli czy Heroda. 16 stycznia 2016 r. odbyło się premierowe przedstawienie współczesnych jasełek góralskich pt. „Dziecina na was czeka”. Scenariusz i reżyseria to dzieło Renaty Lipkowskiej, nauczycielki Oddziału Przedszkolnego SP Krauszów, a jednocześnie coraz bardziej znanej poetki Podhala. Góralską oprawę muzyczną zapewniła jedyna na Podhalu tak liczna kapela pod smyczkiem Włodka Majerskiego. W przedstawienie były wplecione zarówno tradycyjne pastorałki i kolędy góralskie, jak również te współczesne- „Bacowsko kolędziołka” Romana Dziobonia czy „Droga do Betlejem” autorstwa Krzysztofa Kokota, który akompaniował na klawiszach. Gazdowie, a przede wszystkim rezolutne gaździny nie chcieli, aby Jezus narodził się w takich warunkach, jak przeszło 2000 lat temu. Świat podąża na przód, a więc i wszelkie wygody miały być zapewnione. W swoim zacietrzewieniu i chęci pokazania, kto jest najlepszy nie zauważyli, że Józef i Maryja odeszli szukając spokoju. Gdy przyszła na nich refleksja, odnaleźli nowo narodzone Dziecię w stajni na sianie, jak kiedyś przed wiekami. Pokój, czyste serca i radość to największy prezent, jaki mogli ofiarować. Do stajenki przybyli nie tylko górale i Trzej Królowie. Dużą niespodzianką było pojawienie się grupy kolędniczej z Bukowiny, którą prowadzą Danuta i Jan Długopolski, rodem z Krauszowa. Oprócz diabełków, aniołków, śmierci i Heroda przybył bocian i kominiarz.
Po spektaklu dyrektor szkoły Barbara Stala wręczyła „Podhalańskie Oskary” pedagogom, którzy kontynuują tradycję krauszowskiego kolędowania. Tak jak przed kilku laty Elżbieta Cetera otrzymała statuetkę za 10 lat pracy reżyserskiej i czołowe miejsca na Podhalańskim Przeglądzie Jasełek i Grup Kolędniczych, tak i dziś zostali uhonorowani Renata Lipkowska, Celina Błaszczyk i Włodzimierz Majerski. „Podhalańskie Oskary” zostały wyrzeźbione przez Aleksandra Majerskiego, znanego już artysty z Limanowej, które ma wystawy również poza granicami Polski.
Po spektaklu na scenie pojawiły się zespoły. Najpierw „Kuzyni”, dzieci z muzykujących rodzin Długopolskich, Kwaków, Szczęchów i Iwulskich, które za swój występ otrzymały Grand Prix na XXI Parafialnym Konkursie Kolęd i Pastorałek w Ludźmierzu. Po nich zaprezentowali się laureaci XII Gminnego Przeglądu Zespołów Regionalnych organizowanego przez GOK Łopuszna, przygotowywani przez Włodzimierza Majerskiego. Na zakończenie wieczoru wystąpił duet z Lasku/ Klikuszowej Kinga Szewczyk i Paulina Filipiec przy akompaniamencie 3 gitarzystów. Dziewczyny były wielokrotnymi laureatkami Gminnego Konkursu Kolęd i Pastorałek, który rokrocznie odbywa się w WDK Krempachy.
O duchową strawę zadbali młodzi artyści i pedagodzy, a o ucztę dla ciała gaździny. Jak przystało na góralskie kolędowanie, na stole pojawiły się m.in. oscypki, korboce i chleb ze smalcem.
Wśród zaproszonych gości pojawili się Wójt Gminy Nowy Targ Jan Smarduch, ksiądz proboszcz z Parafii WNMP w Ludźmierzu Jerzy Filek oraz ksiądz Józef Kadela, siostry Urszulanki, doktor Anna Mlekodaj z PPWSZ w Nowym Targu, twórcy kultury Podhala Wanda Szado- Kudasikowa i Krzysztof Kokot, rzeźbiarz Aleksander Majerski, Prezes Związku Podhalan Oddział Ludźmierz Ewa Iwulska, dyrektor Gimnazjum nr 2 im. Kazimierza Przerwy- Tetmajera w Ludźmierzu, sołtysi Długopola i Krauszowa Andrzej Bobek i Stanisław Kalata oraz radna Maria Cisoń.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer