W w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej odbyło się XIX Święto Gwary Góralskiej. Wzięło w nim udział 49 uczestników - 32 recytatorów i 17 gawędziarzy, reprezentujących szkoły podstawowe i gimnazja gminy Nowy Targ.
Uczniowie w dobrze repertuaru sięgali po regionalnych twórców z Podhala, Spisza i Orawy. Usłyszeć w ich wykonaniu można było wiersze lub gawędy takich twórców jak ks. prof. Józef Tischner, Andrzej Skupień Florek, Władysław Szepelak czy Andrzej Gąsienica-Makowski. Uczniowie, co warte podkreśleni, wszyscy przyodziali na tę okazję stroje regionalne, co oczywiście miało pozytywny wpływ na wyraz artystyczny święta, większość, co również napawa powodem do dumy, dobrze posługiwała się rodzimą gwarą. Niepokojem napawa natomiast sposób wykonania utworów. Poza dobrymi interpretacjami zdarzały się, i to niestety częściej niż sporadycznie przypadki, gdy młodzi wykonawcy przedstawiali wiersze i gawędy wyuczone na pamięć, nie zwracając uwagi na ich treść i interpretację, opowiadając je pospiesznie, na szczególnie mocno zwracali uwagę członkowie jury, zarówno konkursu recytacji, jak i gawęd. Komisja radzi też opiekunom, którzy przygotowują uczestników do konkursu, aby unikali długich tekstów i oraz dobierali teksty do wieku uczestnika, a większą uwagę przykładali do wspomnianej wcześniej interpretacji wiersza czy gawędy oraz treści, gdyż dopiero jej dobre zrozumienie daje podstawę do przekonującej interpretacji.
To cenne wskazówki dla uczniów i ich opiekunów, wynikające z dobrej woli ich autorów, osób przecież kompetentnych. Potrzeba jest - ich zdaniem - zwiększonej pracy nad warsztatem recytatorskim i gawędziarski, w końcu za rok jubileusz 20-lecia łopuszniańskiego święta gwary i warto byłoby, aby jubileuszowa impreza nie tylko pod względem organizacyjnym, ale i artystycznym była ukoronowaniem długiej historii tej cennej imprezy.
W jury konkursu zasiedli - recytatorskiego: Maria Derek, Ewa Pietrzak i Maria Bednarczyk; gawędziarskiego: Józefa Kuchta, Janusz Pilny, Ludmiła Brzyzek i Krystyna Dziga. "Konkurs jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem. Gratulujemy Organizatorom, dziękujemy Opiekunom - Nauczycielom i Recytatorom za wkład pracy w przygotowanie się do udziału w konkursie" - napisali w podsumowaniu członkowie jury.
Oto ich werdykt:
Recytatorzy:
Kat. wiekowa od 0 - III
I miejsce – Monika Schab - Ludźmierz
II miejsce - Weronika Maciasz - Łopuszna
III miejsce - Mateusz Kozioł - Dębno
Jakub Bocheński - Lasek
Ewa Bendyk - Nowa Biała
wyróżnienie - Julia Moś - WDK Krempachy
Kat. wiekowa od IV - VI
I miejsce - Tomek Hajnos - Rogoźnik
II miejsce - Karolina Jachymiak - Ludźmierz
Aneta Tomaśko - Dębno
III miejsce - Dominika Drożdż - Łopuszna
Jakub Chmielak - Harklowa
Klaudia Surma - Krempachy
wyróżnienia – Marta Zygmond - Krempachy
Michał Furca - Szlembark
Patrycja Mroszczak - Gronków
Kat. wiekowa gimnazja
I miejsce – Iwona Pietraszek - Krempachy
II miejsce - Paulina Figas - Ludźmierz
III miejsce - Katarzyna Schab - Ludźmierz
Karolina Chowaniec - Łopuszna
wyróżnienie – Anna Habas - Klikuszowa
Ewelina Smalec - Gronków
Gawędziarze:
Kat. klasy od 0 - III
I miejsce – Michał Pyclik - Harklowa
Bartek Chowaniec – Łopuszna
II miejsce – Agata Saguła - Krauszów
III miejsce - Dominika Maślanka - Pyzówka
Kat. klasy od IV - VI
I miejsce - Krystyna Bizub - WDK Krempachy
Paweł Waras - Łopuszna
Kamil Bratkowski - Dursztyn
II miejsce - Maciej Długopolski - Krauszów
Marcelina Wnęk - Krempachy
Anna Truta - Morawczyna
III miejsce - Joanna Plewa - Lasek
Kat. gimnazja
I miejsce - Lucyna Łojas - Krempachy
II miejsce - Danuta Plewa - Klikuszowa
III miejsca - nie przyznano