Wójt nowotarskiej gminy Jan Smarduch został osobowością Ziem Górskich w kategorii samorządowiec, polityk w konkursie „Osobowość Ziem Górskich” organizowanym przez zarząd Stowarzyszenia Koalicja Marek Ziem Górskich z siedzibą w Żywcu oraz Stowarzyszenie Klaster Liptov z siedzibą w Liptovskim Mikulaszu na Słowacji.
Jan Smarduch należy do najdłużej urzędujących wójtów na terenie Podhala. Funkcje tę pełni od 18 czerwca 1990 roku. Ma rodowód „Solidarnościowy”, był prężnie działającym działaczem „Solidarności” Rolniczej. Warto podkreślić, że już w 1981 roku był etatowym pracownikiem Zarządu Komisji Regionalnej NSZZ „Solidarność” Rolników Indywidualnych w Nowym Targu.
Gmina nowotarska, największa na terenie Podhala liczy 21 sołectw. Powstała właśnie dzięki wójtowi Smarduchowi. Już teraz jest ona skanalizowana w 65 procentach. Wójt, jak podkreślono w jego prezentacji bardzo angażuje się w prace na rzecz rozwoju infrastruktury komunalnej i edukacyjno - sportowej swojej gminy. To dzięki niemu powstało na jej terenie 7 nowych budynków szkół wraz z salami gimnastycznymi. Zostały też zrobione generalne remonty szkół, a w Ludźmierzu, Waksmundzie i Łopusznej zbudowano „Orliki”. Natomiast w 2 miejscowościach wybudowano boiska sportowe, a aż w 8 je zmodernizowano.
Jeśli chodzi o infrastrukturę drogową to za jego sprawą zmodernizowano i wykonano około 50 km dróg o nawierzchni bitumicznej, a także wybudowano dwie oczyszczalnie ścieków wraz z kanalizacją. Jest to tzw. zlewnia Łopuszna, do której podłączono: Łopuszną, Ostrowsko, Waksmund i Gronków. Druga zlewnia to Trute. Podłączono do niej: Klikuszową, Lasek, Trute, Morawczynę, Pyzówkę i Obidową.
Podczas konkursu zwrócono tez uwagę na to, że wójt troszczy się o kulturę, jej rozwój, podtrzymywanie tradycji i promowanie regionu. Wspiera też znacznie działalność Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej. Zwrócono i uwagę na jego zasługi w rozwoju polsko- słowackiej współpracy oraz w działalności samorządowej na rzecz społeczności lokalnej.
Konkursu „Osobowość Ziem Górskich” organizowany jest od lat w kilku kategoriach przez Stowarzyszenie Koalicja Marek Ziem Górskich z siedzibą w Żywcu oraz Stowarzyszenie Klaster Liptov z siedzibą w Liptovskim Mikulaszu na Słowacji.
Zgłaszane są do niego osoby fizyczne, a także organizacje pozarządowe i przedsiębiorstwa przyczyniające się do rozwoju i promocji ziem górskich z terenu Polski i Słowacji. Zgłoszeń dokonują samorządy, stowarzyszenia i fundacje, a także placówki kulturalne, oświatowe i media.
To z tych kandydatów wyłaniana jest czołówka, na którą mogą być oddawane głosy poparcia. W każdej kategorii jest jeden zwycięzca.
Warto dodać, że w pozostałych kategoriach byli następujący zwycięzcy. Dziennikarzem Ziem Górskich został - Piotr Wysocki, przes wydawnictwa „Prasa Beskidzka”. Tytuł Małego Przedsiębiorcy Ziem Górskich powędrował do Štefana Červeň - AQUAZORBING, s.r.o. To on już ponad 5 lat działa w turystyce, jest aktywnym partnerem miasta Ružomberok. Prowadzi gastronomię w Hrabovskej Doline, zbudował największy na Słowacji park linowy – Tarzania. Prowadzi też w Hrabovskej Doline -AQUAZORBING.
Średnim Przedsiębiorcą Ziem Górskich został Richard Holec właściciel hotelu ****Liptovsky Dvor. Liptovsky dvor to malownicza wioseczka składającą się z 15 liptowskich drewnianych domków, restauracji i centrum relaksu. Na swym koncie ma już inne nagrody, a między innymi: Budowa roku Republiki Słowackiej w roku 2006 w kategorii detale rzemieślnicze, cz Najlepsza koncepcja hotelowa Republiki Słowackiej w roku 2008.
Tytuł duży Przedsiębiorca Ziem Górskich przypadł państwu Bogusławie i Bogusławowi Choczyńskim - EUROFIRANY B.B. Choczyńscy Sp. J. Ich firma istnieje od 1991 roku w Żywcu. Współpracuje z ponad 650 największymi fabrykami świata, prowadzi współpracę z ponad 4000 sklepami na świecie. Zatrudnia ponad 300 pracowników. Ma w swej ofercie: firany, zasłony, narzuty, koce, ręczniki, szlafroki, pościel oraz dekoracje: ceramikę, kwiaty, czy inne elementy dekoracji wnętrz.
Tytuł „Organizacja Pozarządowa Ziem Górskich” przypadł Uczniowskiemu Klubowi Sportowemu „Jasień” z Suchej Beskidzkiej. To stowarzyszenie sportowe powstało w 2008 roku z inicjatywy rodziców, instruktorów, dzieci i młodzieży korzystającej z krytej pływalni w Suchej Beskidzkiej. Jako jedyny na terenie powiatu suskiego posiada Licencję Polskiego Związku Pływackiego. Warto też zaznaczyć, że podstawą filozofii owego klubu jest stwierdzenie, że niezależnie od wieku i predyspozycji fizycznych obcowanie ze środowiskiem wodnym korzystnie wpływa na duszę, umysł i ciało.
Osobowością Ziem Górskich został Józef Broda, społeczny kurator sądowy i twórca instrumentów ludowych. Jest on także doskonale znanym popularyzatorem muzyki i kultury ludowej, śpiewakiem, pedagogiem, filozofem i twórcą instrumentów ludowych. To nauczyciel oraz wykładowca na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie. Wpaja ludziom młodym poczucie tożsamości i pamięci o korzeniach. To on współtworzył audycję I Programu Polskiego Radia pt. „Źródełko”, uczestniczył w powstaniu ok. 20 filmów dokumentalnych. Do dziś prowadzi on festiwale folklorystyczne w kraju i zagranicą: np. Kazimierzu, Żywcu, Warszawie, Katowicach, Budapeszcie, Kolonii. Ma wiele nagród np. im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” (1995 rok), Srebrny Medal Zasłużony Kulturze „Gloria Artis” (2008 rok) oraz Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2014 rok) za „wybitne zasługi w tworzeniu i upowszechnianiu polskiej kultury ludowej”.
Warto też nadmienić, że Ambasadorem Ziem Górskich został, rodem z Dębna, absolwent nowotarskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Seweryna Goszczyńskiego.
tekst: Beata Szakradzińska, www.podhaleregion.pl
foto: www.beskidzka24.pl
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer