W niedzielę 13 listopada 2016r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej odbył się XIII Gminny Przegląd Zespołów Regionalnych podczas którego zaprezentowało się 10 zespołów z terenu Gminy Nowy Targ. Występy podzielono na dwie grupy: w grupie pierwszej zaprezentowały się zespoły z Harklowej, Łopusznej, Obidowej, Dębna i Knurowa, w grupie drugiej wystąpiły zespoły z Krempach, Ludźmierza, Gronkowa, Dursztyna i Ostrowska. Wszystkie zespoły zostały wyróżnione, każdy za najbardziej wartościowe elementy programów, które zostały wymienione w protokole.
Protokół z posiedzenia Komisji
XIII Przeglądu Zespołów Regionalnych
Łopuszna, 13.11.2016r.
Gminny Ośrodek Kultury w Łopusznej
Komisja w składzie:
1. Pani Dorota Majerczyk – etnolog, przewodnicząca komisji
2. Pani Stanisława Trebunia-Staszel – etnolog
3. Pani Elżbieta Łukuś – regionalista, historyk
Komisja obejrzała i wysłuchała prezentacji programów przygotowane przez 10 dziecięco-młodzieżowych zespołów regionalnych z terenu gminy Nowy Targ z miejscowości: Harklowa, Łopuszna, Obidowa, Dębno, Knurów, Ludźmierz, Krempachy, Gronków, Dursztyn i Ostrowsko. Na scenie wystąpiło 281 dzieci oraz młodzieży.
Jury postanowiła wyróżnić wszystkie zespoły biorące udział w Przeglądzie za najbardziej wartościowe elementy programów oraz pracę z dziećmi i młodzieżą. Zespoły zostały wymienione w kolejności występowania na scenie.
„Mali Horklowianie” z Harklowej – „Kie krowicki się pasom” – za ukazanie dziecięcych zabaw, tańca dziewcząt oraz logiczne przeprowadzenie programu.
„Młodzi Łopuśnianie” z Łopusznej – „Na Matke Boskom Zielnom” – za ciekawy program nawiązujący do Święta Matki Boskiej Zielnej, bardzo dobry śpiew, taniec, muzykę i reżyserie programu.
„Mali Obidowianie” z Obidowej - „Polywacka i zabawy pod lasym” – za podjęcie pracy z dziećmi w zespole regionalnym i prezentacje tradycyjnych zabaw dziecięcych.
„Dębnianie” z Dębna – „Na Świyntego Michała” – za ładny śpiew dziewcząt i wykorzystanie tradycyjnych rekwizytów w izbie.
„Nasa śleboda” z Knurowa – „Zabawy na polanie” – za podjęcie pracy z dziećmi i utworzenie zespołu regionalnego w Knurowie oraz naturalny śpiew.
„Mali Toniecnicy” z Krempach – „Jak nos ciotka od Wojtuśki naucyli tońcyć” – za wysoką technikę tańca, piękny spiew i estetykę strojów.
„Podhalanie” z Ludźmierza – „Na polanie” – za wprowadzenie do programu instrumentów pasterskich, dziecięce zabawy i dobry taniec.
„Gronkowianie” z Gronkowa – „Na Świętego Jędrzeja” – za ciekawy i piękny pokaz zwyczajów związanych z wigilią Świętego Andrzeja, bardzo dobry śpiew, taniec i myzyke.
„Honaj” z Dursztyna – „Gry i zabawy na Dursztynie” – za oddanie atmosfery dziecięcych zabaw, dobry taniec oraz ubiór najmłodszych dzieci.
„Jaferniocek” z Ostrowska – „Mietlorze” – za oryginalny temat widowiska – pokaz wyrobu mioteł oraz dobrą technikę tańca.
Specjalne równorzędne wyróżnienia Komisja przyznała zespołom „Mali toniecnici” z Krempach, „Młodzi Łopuśnianie” z Łopusznej oraz „Gronkowianie” z Gronkowa.
Po przesłuchaniu zespołów komisja przeprowadziła konsultacje z instruktorami oraz kierownikami zespołów podczas których omówiła dobre elementy programów oraz zwróciła uwagę na rzeczy, które należało by jeszcze poprawić.
Komisja z zadowoleniem stwierdza, że forma Przeglądu Zespołów Regionalnych przynosi pozytywne efekty w pracy z dziećmi i młodzieżą. Programy oparte na temacie ilustrującym obyczajowość dziecięcą pozwalają poznać zanikającą tradycję oraz obrzędy występujące w regionie.
Komisja przyznała również, że przeprowadzane każdego roku konsultacje z kierownikami i instruktorami zespołów mają wpływ na właściwy kierunek pracy z dziećmi i młodzieżą w zespołach regionalnych co można zaobserwować podczas występach zespołów.
Jury składa także podziękowania i gratulacje organizatorom, instruktorom i wszystkim zespołom biorącym udział w przeglądzie, którzy troszczą się o to aby nasza rodzima kultura kwitła i rozwijała się w całej naszej gminie nowotarskiej.
Wszystkie zespoły biorące udział w Przeglądzie otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody pieniężne.
Na tym protokół zakończono i podpisano.
fot. Maria Chowaniec
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer