Na scenie Wiejskiego Domu Kultury w Krempachach, przy zapełnionej sali widowiskowej, odbył się "Koncert Noworoczny", którym to rozpoczęto obchody XX-lecia Zespołu Folklorystycznego „Zielony Jawor” oraz jego dziecięcej grupy „Mali Tonecnicy”.
W programie występów noworocznych znalazło się m.in. kolędowanie i winszowanie pt.:”Co nóm przydóm zaśpiewać i zawinsuwać”, obyczajowe – „leciały gąsecki” i „śioła baba mak” w wykonaniu dzieci najmłodszej grupy wiekowej. Grupa średnia młodsza „Mali Tonecnicy” wykonała zabawy dziecięce i tańce spiskie pt.: „Mamo moja”. Natomiast grupa młodzieżowa starsza „Zielony Jawor” – wykonała tańce spiskie w różnych odmianach i różnych przebraniach kolorystycznych, pt.: „Pragnóm chłopcy, pragnóm”.
Na zakończenie występów grupa ta wykonała zapożyczone tańce ze środkowej Słowacji z „Horehronia”-, według choreografii Marka Bryji, członka zespołu. Za perfekcyjne wykonanie tych tańców otrzymała najwięcej braw od publiczności. Do całości programu przygrywała kapela rodziny Pietraszków.
W grupie tańca nowoczesnego zespołu „Step”- wykonano tańce : disco dance, pop dance, hip-hop, a najmłodsi wykonali poważnego walca angielskiego. Do tego programu użyto nowoczesnych technik audio wizualnych. Zwieńczeniem koncertu było wspólne zaśpiewanie przez zespół oraz publiczność kolędy „Cicha noc”, w polskiej i słowackiej wersji. Na zakończenie Maria Wnęk-Pietraszkowa, założyciel, kierownik zespołu, choreograf, reżyser, podziękowała obecnym za gromkie brawa, wieloletnie wsparcie moralne i finansowe wielu sponsorom, osobom prywatnym i opiekunom z ramienia kultury.
Wieloletni sponsorzy to.: Wiejski Dom Kultury jako gospodarz, GOK Łopuszna, Gmina Nowy Targ, Rada Sołecka, Wspólnota Urbarialna, Towarzystwo Słowaków, oraz firmy i osoby prywatne, których nie sposób wymienić z osobna. Z ramienia Gminy Nowy Targ udział w koncercie wzięła sekretarz gminy - Maria Ligęza, która pogratulowała całemu zespołowi, szczególnie pani Wnęk, oraz zapewniła o dalszym wsparciu finansowym dla zespołu, z myślą o promocji i rozwoju kultury na terenie gminy.
Trzeba wspomnieć o zaradności i gospodarności zespołu, który ze względów finansowych sam szyje sobie stroje regionalne, według pomysłu pani choreograf. Zespół specjalizuje się też w oryginalnej tradycyjnej kuchni spiskiej, serwując dania na różnego rodzaju imprezach kulturalnych.
W okresie 20-letniej działalności Zespół Folklorystyczny „Mali Tonecnicy” i „Zielony Jawor” dali około 500 występów. Równocześnie przewinęło się i tańczyło w nim co najmniej cztery pokolenia dzieci i młodzieży. Zespół występował najwięcej na terenie Krempach, ale także na terenie gminy, powiatu, województwa i poza granicami kraju. Uczestniczył w wielu krajowych i międzynarodowych przeglądach i konkursach folklorystycznych oraz programach telewizyjnych. Więcej o zespole na stroni
www.zielonyjawor.za.pl
W drugiej części wspólnego świętowania, w godzinach nocnych odbyła się zabawa ludowa, na którą to zespół przygotował poczęstunek własnego wyrobu, a do tańca przygrywała żywa orkiestra z Frydmana.
Franciszek Pacyga