W dniach 4-10 marca 2018 w ramach projektu "Science 4 all" ("Nauka dla wszystkich") współfinansowanego w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+ ośmioro uczniów klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej w Krempachach wraz z trzema nauczycielami odwiedziło Portugalię. Instytucją goszczącą była szkoła Agrupamento de Escolas Monte da Lua w Sintrze koło Lizbony.
W wyjeździe wzięli udział uczniowie z Krempach, Harklowej, Nowej Białej, Dursztyna i Białki Tatrzańskiej. W wymianie uczestniczyli także uczniowie i nauczyciele szkół partnerskich z Estonii oraz Francji. Uczniowie byli zakwaterowani u portugalskich rodzin i mieli okazję komunikować się w języku angielskim oraz poznać życie codzienne w Portugalii.
Podczas pobytu uczniowie zaprezentowali swój prawie półroczny projekt edukacyjny dotyczący pogody, którego planowanie rozpoczęło się podczas poprzedniego spotkania we Francji. Nauka, środowisko naturalne oraz realizacja lekcji między przedmiotowych w szkole i poza nią były głównymi tematami spotkania. Zwiedzono ścieżkę ekologiczną pt. Ślady dinozaurów. Odbyły się warsztaty w czasie których międzynarodowe zespoły uczniów określały rodzaje skał występujących w Portugalii. Nauczanie oparte na rozwiązywaniu problemów miało miejsce podczas zajęć na szkolnej ścieżce ekologicznej. Portugalscy uczniowie byli przewodnikami w poznawaniu rdzennych gatunków obszaru Sintry i okolic. Wdrażano lekcje między przedmiotowe prowadzone w języku angielskim, w których uczestniczyli uczniowie i nauczyciele ze szkół partnerskich. Uczniowie przedstawili publicznie cztery wybrane "Wymarzone historie mojego życia", które były efektem wspólnej pracy uczniów przez dwa miesiące poprzedzające wyjazd. Po zajęciach w szkole uczniowie odkrywali portugalskie tradycje dzięki wspólnemu gotowaniu z goszczącymi ich rówieśnikami.
Środowisko naturalne i nauka były celem wizyty w Oceanarium w Lizbonie, podczas której poza zwiedzaniem, odbyły się także warsztaty na temat bioróżnorodności. Odkrywano wzgórza wokół Sintry, wybrzeże Atlantyku oraz miasto Sintra i Lizbona, gdzie uczniowie mogli zobaczyć historyczne i światowe miejsca dziedzictwa, a także być świadkami różnorodności biologicznej gatunków oraz historii tego obszaru. Wszyscy uczestnicy odwiedzili przylądek Cabo da Roca, najbardziej wysunięte na zachód miejsce kontynentalnej Europy.
Więcej na stronie internetowej projektu https://twinspace.etwinning.net/25393/home
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer