Niedzielną Mszą Święta o godz. 9.00, koncelebrowaną przez kapelana Związku Podhalan z ponad 50-letnim stażem kapłańskim ks. Władysława Zązla i Duszpasterza Trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej ks.Mirosława Żaka w intencji dobrych owoców V Kongresu Trzeźwości na Podhalu Ludźmierz - Nowy Targ zakończyło się dwudniowe spotkanie animatorów trzeźwości, terapeutów, praktyków i teoretyków. V Kongres Trzeźwości na Podhalu zwołano dokładnie po 30 latach od I Kongresu, w którym udział wzięła rekordowa liczba uczestników (400 os.). Jubileuszowi splendoru dodali goście ze słowackiej Trsteny czyniąc kongres międzynarodowym. Organizatorzy V kongresu Trzeźwości na Podhalu to Związek Podhalan o/ Ludźmierz, Ewa Iwulska - działaczka, regionalistka ZP o/ Ludźmierz, Michał Świerczek ZP / o Rabka, działacz, autor książki "Trzeźwe Podhale".
Kończący się właśnie kongres udowodnił, że o trudnych sprawach, czasem nawet bardzo osobistych można mówić językiem pięknym, zrozumiałym i dowcipnym, a przede wszystkim pozbawionym etosu i patosu.
Aula Podhalańskiej Wyższej Szkoły , którą udostępniono dzięki życzliwości Jego Magnificencji rektora ks. Stanisława Gulaka zaroiła się od gwiazd zarówno z sektora osób duchownych, jak i świata nauki oraz znanych w środowisku działaczy na rzecz przeciwdziałania alkoholizmowi.
Inauguracja Kongresu przypadła przewodniczącemu Zespołu Konferencji Episkopatu Polski d.s Apostolstwa Trzeźwości ks. biskupowi Tadeuszowi Bronikowskiemu z Łomży, który zarówno z Ludźmierskiego Ołtarza - podczas mszy inaugurującej V Kongres Trzeźwości na Podhalu 18 maja o godz. 10.00, jak i z mównicy PPWSZ apelował o mocną i rozumna trzeźwość Polaków. Wzywał do zawiązania koalicji na rzecz wychowania w abstynencji młodego pokolenia
Wykład inauguracyjny przypadł w udziale świetnemu mówcy, prof. Krzysztofowi Wojcieszkowi, który jako autor mówił o tym, "Po co nam Narodowy Program Trzeźwości ?". W brawurowy sposób, dowcipnie i merytorycznie przekonywał Wojcieszek do programu, który jego zdaniem jest jedyną drogą, by uchronić Polaków przed zniewoleniem. Profesor zaczął swoją przemowę od śpiewki, której nauczył go ks.Władysław Zązel "Nie pij chłopce nie pij ...Ci co nie pijają bogacij się mają" -... a że profesor śpiewa głosem mocnym i pewnym to od razu skruszył serca górali.
Narodowy Program Trzeźwości jest nam i po to byśmy nadal istnieli jako naród i mogli powrócić do pozytywnego stylu życia, stylu który w 1920 roku sprawił, że Polacy pili 0,9 do 1,3 l alkoholu na osobę, podczas gdy wcześniej było to nawet 40 litrów na łeb. To wtedy zamożność Polaków wzrosła, ale tez i poprawiło się ich morale i ludzi uzależnionych było znacznie mniej. Dziś na każdego Polaka przypada 10 litrów czystego alkoholu i to powód by zawalczyć o zaostrzenie przepisów, które jego zdaniem stwarzają korzystne warunki alkoholowe.
Narodowy Program Trzeźwości sugeruje by:
Ten program zdaniem Wojcieszka jest konieczny, bo nasza kultura stworzyła system proalkoholowy .
W Polsce, jak pokazują badania 83% trzeźwych wypija 4% alkoholu rocznie, a 17% uzależnionych całkowicie i tych w stopniu lekkim i umiarkowanym spożywa 75% alkoholu. - mówił prof. Krzysztof Wojcieszek, zauważając, że nikt w Polsce nie pyta liderów o ich stosunek do alkoholu - a samorządowców pytać o to, ja to wygląda trzeba. Trzeźwi są większością i to trzeba zauważyć.
Tematykę "Problemów osobistych i społecznych jako efekt uzależnienia " omawiał na V Kongresie Trzeźwości na Podhalu legendarny psychiatra, seksuolog i superwizor psychoterapii uzależnień , dr Bohdan Woronowicz (bohater wywiadu rzeki dziennikarki Karoliny Prewęckiej "Dasz Radę ! O Pokonywaniu uzależnień").
Gdzie są lokalne władze, decyzyjne władze, gdzie są ? Jaki dają przykład ? - od postawienia takich pytań rozpoczął swój wykład dr Bohdan Woronowicz, nie zauważając obecnego na sali jedynego przedstawiciela tychże władz, wójta gminy Nowy Targ - Jana Smarducha, a przechodząc do tematyki wykładu mówił - Trzeźwość to też stan umysłu i postawa życiowa i trzeba ją rozumieć w takim stopniu szerokim.
Wykład poświęcony w dużej mierze uzależnieniom rzucał nowe światło na sam problem
Są uzależnieni:od zachowań i czynności, hazard, pracoholizm (by godnie żyć, by pomnażać dobra , by uciec), od ćwiczeń fizycznych , od jedzenia ( obżarstwo) i również od nowych technologii.
Dr Woronowicz zwracał szczególną uwagę na uzależnienie od nowych technologii dzieci i młodzieży. Twierdzi, że w Polsce zbyt mało robi się w tym kierunku. Podczas, kiedy w Korei Południowej już dzieci w przedszkolach poddaje się selekcji przesiewowej i kieruje na detox. Psychiatra uważa, że w Polsce jest teraz wymóg edukowania przez państwo w przedszkolach i szkołach również rodziców, bo jego zdaniem samo oddziaływanie tylko na dzieci jest bardzo trudne.
"Wsparciu dla osób z rodzin dysfunkcyjnych" mówił . prof. Grzegorz Polok z Katedry Zarządzania Publicznego i Nauk Społecznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Wykład pełen wzruszających i przerażających problemów z jakimi borykają się Dorosłe Dzieci z domów ogarniętych przemocą , brakiem ciepła, strachem , uzależnieniem czy ignorancją- głęboko zakopanymi obrazami z dzieciństwa , z którymi trudno sobie poradzić. Wykład wywołał ogromne poruszenie nawet wśród tych, którzy z takimi problemami spotykają się w swojej pracy zawodowej ." Tym , którzy nie poznali czasu dzieciństwa i dorastania dedykowana jest najnowsza książka ks. Grzegorza Poloka p.t. " Rozwinąć skrzydła dostępna również w formie audiobooka- ww.rozwinacskrzydła .pl i na facebooku RozwinacSkrzydła.pl
"Trzeźwienie jako droga życiowa" - z tym tematem zmierzyła się psychoterapeuta i etnolog Anna Dodziuk, znana z
artykułów popularnych, głównie w prasie fachowej i kobiecej, w tym z cyklu felietonów w „Wysokich Obcasach” oraz 22 zeszytów „Jak się kochać” – dodatku do „Gazety Wyborczej”.
Wykład pełen kobiecego ciepła okraszonego dozą humoru i odkrywania siebie w obecności świetnego fachowca i mówcy.
Dyrektor Biura Służby Krajowej Wspólnoty Anonimowych Alkoholików w Polsce, Paweł Krzysztofiak, wykładem "Jak wspólnota AA pracuje z innymi" rozpoczął drugi dzień V Kongresu Trzeźwości na Podhalu.
Instrumenty i narzędzia pracy oraz blaski i cienie pracy z osobami sektora AA to główne przesłanie, jakie wypływało z całego przesłania.
Ostatnim wykładowcą była Marta Mordarska, jeszcze dwie kadencje temu najważniejszy urzędnik Marszałka Małopolski, która straciła stanowisko w wyniku reorganizacji przeprowadzonej przez marszałka, a dziś posła PO Marka Sowę. Jej pełna goryczy ocena dowodziła, ze instrumenty wypracowane za czasów marszałka Marka Nawary zostały zaprzepaszczone, dziś widać ich totalny brak i chaos, w którym trudno znaleźć topniejące fundusze na działalność w sektorze uzależnień.
Gros tych zastrzeżeń zostało zgłoszonych przez naczelnika wydziału spraw społecznych UM Nowy Targ, Marcina Jagłę jako postulaty pokongresowej rezolucji. W rezolucji organizatorzy Kongresu zamierzają domagać się m.in zakazu reklam alkoholi i piwa, a szczególnie zakazu reklamowania piwa przez prezesa PZPN, a ongiś naszego czołowego piłkarza Zbigniewa Bońka.
Rezolucja, która jako plon Kongresu ma trafić m.in do parlamentarzystów z Podhala, póki co spisana na brudno trafiła do przeredagowania.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer