Jesteś tutaj

Niku-Dzaga w Gminnym Ośrodku Kultury w Łopusznej

Łopuszna słynie z konkursów potraw regionalnych, które są organizowane przez Gminny Ośrodek Kultury. Gospodynie  wyszukują starych przepisów  i gotują tak jak dawniej się na Podhalu jadało. Chętnie poznają jednak kuchnie świata i ostatnio zmierzyły się z kuchnią japońską.


Tutejsze gospodynie niejednokrotnie  poznawały już smaki kuchni  naszych  najbliższych  sąsiadów, czyli  Słowaków i Węgrów. Teraz jednak  przyszła  pora na bardziej odległą i egzotyczną kuchnię – kuchnię japońską.  

Gotowanie  po  japońsku - to  cykl  spotkań  z  Panią Yuko  Hirano, której  towarzyszyła Pani Akiko Miwa ze Stowarzyszenia Polsko- Japońskiego na Rzecz Regeneracji Środowiska  „Tęcza". Te  spotkania  mają  miejsce  w  Wiejskim  Domu  Kultury w  Krempachach i Gminnym  Ośrodku  Kultury  w Łopusznej.

I tak podczas pierwszego  pokazu  panie  pod  czujnym okiem  Pani Yuko Hirano przyrządzały  potrawę  o  ciekawej nazwie  NIKU-DZAGA, co  tłumaczy  się  jako  ziemniaki z mięsem. Pani pokazała też jak przyrządzać  kulki ryżowe w panierce  z  sezamu. Do  tego  potrzebny  jest specjalny  ryż , który  można kupić w większych  supermarketach. Ryż też ma większą kleistość jak te tradycyjnie u nas sprzedawane. Tylko taki jest w Japonii używany.

Wszystkie Panie brały  udział  w przygotowywaniu tych potraw. Kroiły, obierały, smażyły, no  i bacznie  obserwowały  co  i jak robić, jaką  kolejność czynności  zachować. Na końcu  przyszedł  czas degustacji. Próba wypadła  znakomicie, potrawa była smaczna i  nie  taka bardzo odmienna  od  naszej  kuchni. Można ją więc jak  najbardziej  wprowadzić do swojego domowego menu.

A oto przepis na NIKU-DZAGE:

 Składniki  : porcje dla 4 osób 

 Ziemniaki 1 kg,  cebula 500g, marchew 2 szt,  część  zielonego pora, wieprzowina 400 g,  sos  sojowy, cukier, olej.

 Sposób  przyrządzenia:

1. Obieramy ziemniaki, marchew, cebulę, część zielonego pora i kroimy

2. Smażymy obrane ziemniaki i marchew na oleju ( 1 łyżka oleju)

3. Następnie  dodajemy  cebulę i przez chwilę wszystko smażymy

4. Dodajemy  cienko pokrojony  karczek i   jeszcze  raz  wszystko razem smażymy

5. Kiedy  mięso  się lekko  zrumieni dodajemy  około 1  szklanka gorącej  wody i  gotujemy na mocnym ogniu

6. Gdy  potrawa  zagotuje  się  zmniejszamy  ogień i zbieramy sitkiem powstałą szumowinę

7. Dodajemy  cukier (do smaku) , gotujemy 5 minut

8. Potem  dodajemy  sos  sojowy, lekko  wszystko mieszamy, przykrywamy i na wolnym  ogniu  gotujemy  przez 15 minut.

Tak  przyrządzona potrawa jest  gotowa. Smacznego.


Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer