Jesteś tutaj

II etap Szlaku wokół Tatr w Gminie Nowy Targ jest już gotowy!

W czerwcu zakończono budowę ścieżek rowerowych w ramach II etapu Szlaku wokół Tatr w Gminie Nowy Targ. Blisko 13 km świeżutkiego asfaltu czeka na Was od Gronkowa aż do Dursztyna. A po drodze w każdej z miejscowości miejsca przystankowe – łącznie 4 wraz z wyposażeniem-ławostołami i punktami serwisowymi, obiekty mostowe, przepusty i przejazd w bród.

Od Gronkowa Szlak wokół Tatr biegnie łagodnie sfalowaną równiną dla kotliny Nowotarskiej, w której osadzone są bloki twardych wapieni skał Cisowej i Grzebieniowej. Pokryta częściowo lasem Cisowa Skała jest pierwszorzędnym punktem widokowym (bliskie otoczenie, pogórza podhalańskie, Tatry, Gorce, Pieniny). Odcinek szlaku między Gronkowem i Nową Białą stanowi w całości ciąg widokowy. W Nowej Białej trasa rowerowa prowadzi przez zespół tradycyjnej zabudowy spiskiej w znakomicie zachowanym, typowym dla regionu układzie urbanistycznym. Następnie Szlak wiedzie wzdłuż rzeki Białki na przemian odcinkami polnymi i leśnymi. Odcinek ten odznacza się wybitnymi walorami krajobrazowymi, stanowiąc także znaczącą wartość przyrodniczą-Białka jest bowiem rzeką o w pełni zachowanym  naturalnym biegu. W jaskini Obłazowej tworzącej przełom znaleziono m.in. oszlifowany w kształcie bumerangu najstarszy na  świecie kieł mamuta. Dalej trasa biegnie przez piękne krajobrazowo i urozmaicone tereny Spisza w kierunku Krempach i Dursztyna. Tym samym wykonanie ścieżki rowerowej na odcinku Gronków-Dursztyn zwiększa dostęp do obszarów cennych przyrodniczo i kulturowo, które znajdują się w oddaleniu od dróg głównych. Stanowi także nierozerwalną część inwestycji realizowanych przez pozostałych partnerów pozwalającą zapewnić ciągłość Szlaku wokół Tatr po stronie polskiej. Planowane miejsca postojowe wpisują się w koncepcję tworzenia kompleksowego produktu turystycznego – Szlaku wokół Tatr wraz z infrastrukturą stanowiącą jego uzupełnienie. Inwestycja umożliwia także różnorodne formy spędzania wolnego czasu (rower, rolki, narty biegowe, bieganie) oraz w sposób znaczący przyczynia się do wzrostu atrakcyjności turystycznej Gminy Nowy Targ i całego pogranicza. Wykonana ścieżka rowerowa w sposób istotny zwiększa również atrakcyjność regionu pod kątem turystyki (rozwój usług turystycznych, rekreacyjnych, sportowych itp.).

Koszt realizacji całej  inwestycji wyniósł 5.939.372,96  zł.

Wykonawcą inwestycji było konsorcjum firm: Podhalańskie Drogi Sp. z o.o. - lider konsorcjum i Podhalańskie Przedsiębiorstwo Drogowo - Mostowe S.A. - partner konsorcjum.

 

Zdjęcia: archiwum Gminy Nowy Targ i EUWT TATRY

Inwestycja jest częścią projektu flagowego pt. „Historyczno-kulturowo-przyrodniczego Szlaku wokół Tatr-etap II” wdrażanego wspólnie przez 10 partnerów z Polski i ze Słowacji w ramach Programu Interreg V-A Polska-Słowacja.

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer