Jesteś tutaj

100 lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości w Łopusznej

Święto Niepodległości przypadające na dzień 11 listopada było obchodzone w całej Polsce huczniej niż zwykle, a to z okazji przypadającej na ten rok setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Również w Łopusznej dzień ten był dniem podniosłym i bardzo uroczystym.

Lokalne uroczystości mające na celu uczczenie tego wyjątkowego dnia rozpoczęły się na cmentarzu parafialnym gdzie został pobłogosławiony pomnik poświęcony mieszkańcom Łopusznej, którzy walczyli na frontach I i II wojny światowej i nie mają swojego grobu. Pod pomnikiem złożono wiązankę kwiatów, odśpiewana została „Rota”, zabrzmiała góralska muzyka oraz odmówiono dziesiątek różańca za spokój dusz wszystkich Łopuśnian, którzy walczyli w obronie Ojczyzny. Następnie o godz.: 15:00 odprawiona została Msza Św. w intencji Ojczyzny, a po jej zakończeniu Poczty Sztandarowe Związku Podhalan oddział Łopuszna, miejscowej jednostki OSP oraz ZSPiG w Łopusznej, a także mieszkańcy wsi w rytm góralskiej muzyki pomaszerowali do Gminnego Ośrodka Kultury w Łopusznej. Tam odśpiewano hymn Narodowy oraz wygłoszony został referat okolicznościowy na temat Święta Niepodległości. Odczytana została również  Odezwa Włodzimierza Tetmajera napisana w 1914r., skierowana do synów Podhala aby Ci wstępowali w szeregi tworzących się Legionów Polskich. Po części oficjalnej na scenie Domu Kultury uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łopusznej zaprezentowali piękny i wzruszający program patriotyczny. Miała miejsce również premiera filmu pt. „Dwór Wolności” przygotowanego przez mieszkańców Łopusznej na Ogólnopolski Konkurs Filmowy „Zabytkomania 2018”. Tradycyjnie też jak co roku odbył się wspólny śpiew pieśni patriotycznych.

Zwieńczeniem obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości było podpalenie Watry Wolności na Małej Górze. Związek Podhalan oddział Łopuszna był inicjatorem akcji „Gorce w ogniu na 100 lecie odzyskania Niepodległości”, a do wspólnego uczczenia tego dnia właśnie w ten sposób zachęcono kilka innych oddziałów Związku Podhalan działających na terenie Gorców. W tę akcję włączyły się oddziały Związku Podhalan z Ostrowska, Harklowej, Ochotnicy Górnej, Ochotnicy Dolnej i Maniów oraz Jazowsku i Obidzy w Beskidzie Sądeckim. Wszystkie Watry zapłonęły punktualnie o godz.: 18:00.

Serdeczne podziękowania składam na ręce wszystkich, którzy przyczynili się do tego aby ten dzień wyglądał w Łopusznej tak uroczyście i podniośle. Dziękuję:ks. Kazimierzowi Foltynowi – proboszczowi parafii Łopuszna za wspólną modlitwę, słowo Boże oraz zafundowanie biało-czerwonych flag , którymi zostały przystrojone ulice wsi.Członkom Związku Podhalan oddział w Łopusznej, którzy pomagali w przygotowaniach.Pani dyrektor ZSPiG Dorocie Chowaniec, uczniom Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łopusznej za uświetnienie swoim występem tego wyjątkowego dnia oraz Paniom Lidii Zontek, Małgorzacie Kossakowskiej i Izabeli Ambroż za przygotowanie akademii.Pani Monice Głowie – nauczycielowi historii w ZSPiG w Łopusznej za przygotowanie i wygłoszenie referatu okolicznościowego.Pani dyrektor Józefie Kuchcie oraz Gminnemu Ośrodkowi Kultury w Łopusznej Panu Kazimierzowi Dzidze – sołtysowi wsi Łopuszna za wsparcie i bezinteresowną pomoc w przygotowaniach obchodów.Kapeli oraz grupie śpiewaczej Zespołu Regionalnego „Góralsko Brać” z Łopusznej za oprawę muzyczną przemarszu oraz poprowadzenie wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych.Firmie Elektro-Szym oraz Panu Marianowi Szymczakowi za zamontowanie uchwytów na flagi ozdabiające ulice wsi.Wiejskiej Wspólnocie Leśnej za przekazanie drewna na Watrę Wolności.Państwu Maciasz „od Wojtusioka” za wyrażenie zgody aby na ich zogonie zapłonęła Watra Wolności.Ochotniczej Straży Pożarnej w Łopusznej, a w szczególności Panu Dariuszowi Zającowi za poprowadzenie przemarszu pocztów sztandarowych przez wieś.

„Na Was zawsze można liczyć.”
Niech żyje Polska!

 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer