Jesteś tutaj

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gronkowie wyruszyły w kosmos!

„Ruszamy w kosmos” to projekt, którego celem było zwiększenie motywacji dzieci i młodzieży do zdobywania i pogłębiania wiedzy z zakresu nauk ścisłych, rozwijanie umiejętności posługiwania się nowoczesnymi technologiami oraz kształtowanie umiejętności programistycznych.

W ramach działań projektowych dzieci z Gronkowa uczestniczyły w warsztatach programowania z wykorzystaniem innowacyjnej gry „Scottie Go”. Głównym bohaterem gry jest mały kosmita, który podróżuje po całym świecie, doświadcza różnych przygód i w tą podróż zabiera ze sobą graczy, na których czekają do wykonania różne zadania programistyczne. Dzieci chętnie i aktywnie uczestniczyły w warsztatach, a poprzez zabawę doskonaliły umiejętności analitycznego i logicznego myślenia, rozwijały intuicję algorytmiczną oraz uczyły się rozwiązywania skomplikowanych problemów.

Pewnego listopadowego dnia, za sprawą mobilnego planetarium uczniowie mogli przenieść się do strefy pozaziemskiej. Wszystkich fascynował duży, srebrny namiot stojący pośrodku hali sportowej. Gdy dzieci weszły do wnętrza i zasiadły na wyłożonej materacami podłodze, nad ich głowami w półokrągłej przestrzeni rozświetliły się gwiazdy, planety, meteoryty i świetliste konstelacje. Głos narratora opowiadał wiele ciekawych historii o kosmosie. Najważniejszy był jednak obraz dający wrażenie, że wszyscy znaleźli się w tajemniczej płaszczyźnie.

Kolejnym działaniem projektowym było zorganizowanie wyjazdu do Młodzieżowego Obserwatorium Astronomicznego w Niepołomicach, gdzie uczniowie wzięli udział w nocnym „Pikniku pod Gwiazdami”. Dzieci uczestniczyły w lekcji w terenie, obserwowały gwiazdy, powtórzyły zagadnienia związane z topografią i wyznaczaniem kierunków świata.

Na zakończenie projektu odbył się Szkolny Dzień Scottiego. Nauczycielka wychowania przedszkolnego przygotowała lekcję prowadzoną w formie "escape room". Uczniowie, by wydostać się z zamkniętego pokoju, musieli rozwiązać kilka zagadek. Wykonali eksperyment „Kosmos w słoiku”, napisali wierszyki o małym kosmicie Scottiem, a także ćwiczyli umiejętności rachunkowe. Na zakończenie tego pełnego przygód i wrażeń dnia na wszystkie dzieci czekał słodki poczęstunek – pyszne, kolorowe babeczki upieczone przez jedną z mam.

Wszystkie działania projektowe, które były sfinansowane z Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich” i Województwa Małopolskiego za pośrednictwem Babiogórskiego Stowarzyszenia ZIELONA LINIA, cieszyły się dużym powodzeniem wśród uczniów. Dzieci, z radością, odkrywały w sobie zainteresowanie p

 

odstawami fizyki i astronomii, a także technologią informacyjną. Projekt, z pewnością, rozbudził w małych astronautach ciekawość świata. Mamy nadzieję, że będzie jeszcze nie jedna okazja na przeżycie kolejnych kosmicznych przygód. Dziękujemy Grupie Inicjatyw Lokalnych GIL za patronat i pomoc w realizacji projektu.

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer