21 grudnia 2018 r. harcerki z Podhalańskiej drużyny harcerskiej z Rogoźnika przekazały na ręce Zastępcy Wójta Marcina Kolasy oraz Sekretarz Gminy Nowy Targ Beaty Szewczyk "Betlejemskie Światło Pokoju". Tegorocznej akcji towarzyszy hasło "Światło, które łączy". Już po raz dwudziesty ósmy harcerze i harcerki są strażnikami światła, które jest symbolem nadziei i pokoju między narodami.
Światełko z Betlejem, tradycyjnie stawiane na wigilijnym stole, to symbol ciepła i miłości. Wraz z tym płomieniem, harcerki złożyły władzom gminy życzenia świąteczne. Sekretarz Gminy Nowy Targ Beata Szewczyk dziękując druhnom za przekazany symbol Betlejemskiego Światła i za ich działalność życzyła harcerzom i ich bliskim błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku.
Betlejemskie Światło Pokoju zorganizowano po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii, jako część wielkich bożonarodzeniowych działań charytatywnych na rzecz dzieci niepełnosprawnych oraz osób potrzebujących. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności” i była propagowana przez Austriackie Radio i Telewizję (ORF).Rok później patronat nad akcją objęli skauci austriaccy. Roznosili oni ogień z Betlejem do różnych instytucji – szpitali, sierocińców, urzędów, aby w czasie Bożego Narodzenia stał się on żywym symbolem pokoju, braterstwa, nadziei i miłości.
Każdego roku dziewczynka lub chłopiec, wybrani przez ORF wśród grona dzieci działających charytatywnie, odbierają Światło z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Sam moment odpalania Światła jest wyjątkowy. Miasto Betlejem leży na terytorium Autonomii Palestyńskiej uwikłanej w konflikty polityczne z Izraelem, jednakże na czas odpalenia Betlejemskiego Światła Pokoju zawieszane są działania militarne. W zmieniających się warunkach politycznych, nigdy nie zdarzyło się by Światło nie wyruszyło z Betlejem w swoją drogę. Jeśli ze względu na skomplikowaną sytuację w relacjach izraelsko-palestyńskich zdarzało się, że nikt z Austrii nie mógł odebrać Światła wtedy dzieci izraelskie i palestyńskie przewoziły Ogień do Tel Awiwu, a nawet do samego Wiednia. Ten fenomen czyni ze Światła znak pokoju, poświadczenie wzajemnego zrozumienia i symbol pojednania między narodami.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer