Znany perkusista, Wiesław „Blacha” Błażkiewicz, 4 października 2021r. w ramach realizacji programu profilaktycznego spotkał się z młodzieżą Szkoły Podstawowej im. Profesora Andrzeja Waksmundzkiego w Ostrowsku.
Zaproszony gość szybko nawiązał kontakt z uczniami i zdobył ich zainteresowanie dzięki profesjonalnej grze na perkusji i znawstwie w dziedzinie historii instrumentów perkusyjnych i materiałów, z których zostały wykonane. Tego typu wstęp nawiązujący za pomocą dźwięków również do różnych stylów w muzyce pomógł przekierować uwagę słuchaczy na istotne zagadnienia związane z emocjami i budową odpowiednich relacji z innymi. Dzięki znajomości własnych uczuć można wyrobić w sobie postawę asertywności, która pomaga w dojrzały i wolny sposób podejmować odpowiedzialne decyzje. Perkusista opowiedział o swoich trudnych doświadczeniach, które zaprowadziły go na szczyt sławy, ale jednocześnie sprawiły, że znalazł się w życiu na tzw. „równi pochyłej”. On ocalał dzięki nawróceniu, ale wielu jego znajomych już nie żyje. Nie znaleźli drogi do prawdy o sobie i nie udało im się zerwać z uzależnieniami, w które popadli. Przywołał między innymi przykład lidera zespołu „Dżem”, Ryśka Riedla, któremu nawet po trzech detoksach nie udało się wyrwać z nałogu, a jego uzależnienia miały destrukcyjny wpływ nie tylko na niego, ale również na funkcjonowanie zespołu.
Wiesław „Blacha” Błażkiewicz już od 25 lat żyje w wolności od nałogu. Idąc tropem własnych talentów, starał się je rozwijać dzięki takim cechom jak cierpliwość, wytrwałość i pracowitość. Szukał tego, co kocha i chce robić, aby nie stać się niewolnikiem pracy. Jego życie może być przykładem niejednej wygranej walki, w tym walki z rakiem. Zwrócił uwagę młodzieży na ważną rolę szkoły w kształtowaniu odpowiednich postaw życiowych, co odbywa się m.in. poprzez ścieranie się różnych poglądów, charakterów i postaw. Jako bolączkę obecnego wieku wskazał brak skupienia i koncentracji spowodowanych nadmiernym „używaniem” telefonów, uleganiem wszelkim bodźcom i komunikatom z nich płynącym.To również jest rodzaj zniewolenia człowieka ogarniającego wszelkie sfery życia i zabierającego coś, czemu każdy powinien poświęcić szczególną uwagę, a mianowicie pracy nad opanowaniem własnych emocji i kształtowaniu dobrych relacji w rodzinie i w środowisku, w którym przebywamy.
Spotkanie to na pewno było wartościowe ze względu na poruszone zagadnienia dotyczące przyczyn zniewolenia człowieka, który przecież powinien dojrzewać do odpowiedzialnych i podejmowanych w wolności wyborów. Miejmy nadzieję, że młodzież będzie wkraczać w życie z większą świadomością ponoszenia konsekwencji własnych decyzji i że będzie to droga właściwych decyzji.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer