Gmina Nowy Targ jest liderem ogromnego projektu parasolowego OZE, gdzie w ramach pozyskanej ze środków europejskich dotacji w gospodarstwach domowych na terenie 10 gmin, w tym 4 podhalańskich (gmina Nowy Targ, miasto Nowy Targ, gmina Łapsze Niżne oraz Czorsztyn) zostanie zainstalowanych ponad 3500 instalacji OZE z ponad 60% dofinasowaniem , w tym ponad 1600 instalacji fotowoltaicznych.
Projekt jest obecnie w fazie realizacji, zamontowano już wszystkie kotły na biomasę ( gmina Nowy Targ 133 kotły, gmina Łapsze 85 kotłów). W trakcie montażu są również instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła oraz solary.
Niestety planowany termin zakończenia montaży planowany na październik tego roku ulegnie wydłużeniu. Wynika to z wniosku wykonawcy , który wystąpił z wnioskiem o wydłużenie terminu realizacji zadnia do czerwca przyszłego roku uzasadniając to sytuacją spowodowaną COVID 19 , czyli zaburzeniem łańcucha dostaw urządzeń, wzrostem cen, dużymi opóźnieniami transportowymi.
Na te problemy nałożyła się dodatkowo przygotowywana w Sejmie zmiana prawa w zakresie zasad rozliczenia energii dla prosumentów( przejście z systemu tzw. ”upustów” na system zakupu energii po cenach rynkowych). Ta informacja spowodowała duży chaos informacyjny i obawy mieszańców uczestników projektu ,iż w przypadku przedłużenia terminu montaży do przyszłego roku, będą oni podpisywać umowy z operatorem sieci już na innych, domniemanie gorszych zasadach, a w efekcie rezygnacje z udziału w projekcie.
By zapobiec temu dodatkowemu ryzku i rezygnacjom mieszkańców władze Gminy Nowy Targ podjęły działania związane z przekonaniem Ustawodawcy do opóźnienia zmian prawa bądź utrzymania dotychczasowych zasad czyli systemu upustów dla uczestników projektów parasolowych takich jak nasz.
Władze gminy zorganizowały koalicję samorządowców z terenu całego kraju, którzy podobnie jak gmina Nowy Targ realizują projekty OZE i mają podobne problemy z przesuwaniem się realizacji projektów w czasie.
Mogliśmy też liczyć na duże wsparcie Pani Poseł Jadwigi Emilewicz ,która była autorem projektu poselskiego. Nasze działania wsparł również swoim stanowiskiem Marszałek Województwa Małopolskiego.
Delegacja samorządowców na czele z z-cą wójta gminy Nowy Targ Marcinem Kolasą uczestniczyła aktywnie w pracach nadzwyczajnej sejmowej podkomisji Energii do spraw rozpatrzenia projektu ustawy, a następnie pracach Komisji Energii, klimatu i Aktywów Państwowych, gdzie przedstawiała swoje stanowisko i wniosek o wydłużenie okresu przejściowego bądź wyłączenie projektów parasolowych OZE z planowanych zmian prawa i likwidacji systemu „upustów”.
Efektem tych działań, są deklaracje Ministerstwa Klimatu, iż zmiana przepisów w zakresie programu prosument nie obejmie naszych mieszkańców, uczestników projektów parasolowych OZE, który rozpoczęły swoją realizację przed planowaną zmianą przepisów czyli 1 kwietnia 2022 roku.
Według tych zapowiedzi nasi mieszkańcy, uczestnicy projektu będą mieli prawną gwarancję funkcjonowania w dotychczasowym systemie rozliczania energii tzw. „upustów” w okresie 15 lat.
Ponadto sama zmiana przepisów dla wszystkich innych prosumentów nie wyjdzie w życie od
1 stycznia 2022 roku ,ale najwcześniej od 1 kwietnia 2022 roku.
Obecnie Gmina Nowy Targ jest w bieżącym kontakcie z Ministerstwem Klimatu i współpracuje przy przygotowaniu poprawki do ustawy, która zapewni utrzymanie obecnego sytemu rozliczeń dla naszych mieszkańców/ beneficjentów projektu OZE.
Poniżej prezentujemy nagrania z Komisji Sejmowej, gdzie stanowisko gmin reprezentował Marcin Kolasa, z-ca wójta Gminy , a także fragment programu Czyste Powietrze gdzie deklaracje w zakresie utrzymania systemu „upustów” składał Pan Ireneusz Zyska Wiceminister Klimatu.
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer