Jesteś tutaj

Dobry klimat dla budowy dróg w gminie Nowy Targ

Od dłuższego czasu trwają prace projektowe nad nowym systemem komunikacyjnym na Podhalu oraz nad przebudową istniejącego. Aktywny w nich udział biorą mieszkańcy i władze gminy Nowy Targ.

W Urzędzie Gminy w Nowym Targu zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie przebiegu nowej zakopianki na odcinku Rdzawka-Nowy Targ, który przebiega m.in. przez Klikuszową i Lasek. Mieszkańcy zapoznali się z planem i wnieśli swoje uwagi. Co ważne, prace nad projektem tego odcinka przebiegają względnie spokojnie, mieszkańcy ze zrozumieniem patrzą na inwestycję, co tworzy wokół niej dobry klimat. Oczywiście nie wszystko jest tak, jakby chcieli, czego przykładem jest dyskusja na temat odsunięcia zakopianki w Klikuszowej od obecnej, ale i w tej sprawie, krakowskim targiem, zawarto dosyć satysfakcjonujący kompromis.

Podobnie rzecz się ma z zaprezentowanym niedawno projektem studium komunikacyjnego dla Podhala. Zakłada on stworzenie wysokiej jakości kilku dróg prowadzących do Zakopanego zamiast jednej wielopasmowej zakopianki, a jedna z nich miałaby prowadzić z Nowego Targu przez Gronków do Bukowiny Tatrzańskiej. Wójt Jan Smarduch bez entuzjazmu, ale ze zrozumieniem odnosi się do tych propozycji. Zaważa jednak, że niezależnie od przedłożonych rozwiązań, które są obecnie na etapie wstępnej koncepcji, gmina i mieszkańcy tej wsi prowadzili już konkretne rozmowy z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w Krakowie, która to projektuje właśnie przebudowę tej drogi krajowej, prowadzącej do przejścia granicznego na Łysej Polanie. Ani ze strony wójta, ani ze strony mieszkańców Gronkowa nie ma sprzeciwu wobec tej inwestycji mimo iż wstępne przewidywania mówią, iż w przyszłości ruch samochodowy na tym odcinku zwiększyć się może nawet o 30 procent w stosunku do obecnego. Mieszkańcom zależy przede wszystkim na budowie skrzyżowania z sygnalizacją świetlną w miejscu, gdzie droga krajowa przecina się z droga powiatową Bór-Ostrowsko.

Pozytywnym i wymiernym efektem aktywności mieszkańców i władz gminy są porozumienia z Zarządem Dróg Wojewódzkich w Krakowie w sprawie modernizacji drogi wojewódzkiej i budowy chodników na jej odcinkach przebiegających przez Rogoźnik i Ludźmierz.

Aktualnie najważniejszym wyzwaniem przed którym stoi gmina to remonty dróg gminnych, wiejskich i polnych. Jest o jednak tyle trudne, że środków na budowę dróg nie przybywa, tymczasem gmina wsparła już w ostatnim czasie  dużymi kwotami potężne inwestycje drogowe na swoim terenie (m.in. wspomniane modernizacje w Rogoźniku i Ludźmierzu, most na Białce).

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer