Także mieszkańcy gminy Nowy Targ mogą skorzystać z bezpłatnych usług punktu informacyjnego o funduszach europejskich, który otwarto w Nowym Targu. Punkt czynny jest w siedzibie Starostwa Powiatowego przy Al. Tysiąclecia 35 od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Numery telefonów: (018) 266 13 71 (72). Możliwości, jakie otwierają się przed mieszkańcami naszego województwa dzięki dotacjom unijnym, są ogromne - uważają pracownicy Urzędu Marszałkowskiego. Jednak głównym problemem i barierą w ich pozyskaniu jest brak przejrzystej, zrozumiałej i czytelnej informacji. Lekarstwem na to mają być właśnie punkty informacyjne FEM, w których każdy mieszkaniec, firma czy instytucja z Małopolski uzyskają jasne wiadomości. Punkty takie powstają w całym kraju w ramach projektu Ministerstwa Rozwoju Regionalnego „System Informacji o Funduszach Europejskich na lata 2007-2013”. Odpowiadają za nie urzędy marszałkowskie.
Od dziś mieszkańcy Podhala mogą w nowotarskim punkcie uzyskać potrzebną im wiedzę bez konieczności wyjazdu do Krakowa. Zatrudnieni w nim konsultanci - Małgorzata Zaprzelska i Arkadiusz Szymczyk - udzielać będą bezpłatnych porad, dotyczących funduszy europejskich, procedur, przepisów i wszelkich innych zagadnień związanych z pozyskiwaniem dotacji ze środków unijnych. Pomogą także w wypełnianiu wniosków o dotacje oraz w ich rozliczaniu. Każdy zainteresowany dotacjami mieszkaniec regionu będzie mógł zwrócić się o informacje osobiście, telefonicznie lub za pomocą Internetu. W punkcie organizowane będą również otwarte szkolenia, seminaria i spotkania na temat funduszy europejskich.
Punkt w stolicy Podhala, który obsługiwać będzie trzy powiaty: nowotarski, tatrzański i suski, jest jednym z trzech - obok Tarnowa i Chrzanowa - otwartych dziś w naszym województwie. W poniedziałek placówka taka zaczęła też działać w Nowym Sączu i wszystkie cztery - wraz z krakowskim Centrum Informacyjnym FEM tworzą sieć informacji na temat funduszy europejskich w Małopolsce.
- Ten punkt jest dla państwa - mówił podczas dzisiejszej uroczystości Andrzej Pajor. - Nasi pracownicy na pewno nie wiedzą wszystkiego, ale jest zaplecze w Krakowie, jest zaplecze w Warszawie, oni są po to, aby z tego zaplecza korzystać. Mam nadzieję, że ten punkt będzie pierwszym krokiem w kierunku przybliżenia różnych spraw związanych z funduszami w stronę gmin, w stronę powiatów. Mamy także nadzieję, że te punkty niebawem będą przyjmowały wnioski, tak aby samorządowcy i wszyscy zainteresowani nie musieli już jechać do Krakowa. Zachęcam do korzystania, zachęcam także do zapraszania naszych pracowników do siebie, na spotkania, komisje, sesje, aby mogli na miejscu świadczyć usługi informacyjne, bo do tego są przeznaczeni.
Pajor podkreślał, że przeszkoleni konsultanci będą udzielać informacji o wszystkich unijnych funduszach. - Nie będzie już podziału, że taki fundusz to w tym miejscu, a taki gdzie indziej. Jeśli czegoś nie będą wiedzieli, zwrócą się do swoich kolegów, do specjalistów-ekspertów albo w Krakowie, albo w Warszawie. Finalnie odpowiedź na państwa pytania powinna być udzielona tutaj, na miejscu. Jeśli nawet nie uda się czegoś dowiedzieć „od ręki”, to na pewno konsultanci odpowiedzą na pytania tak szybko, jak to będzie możliwe - zapewniał. Dyrektor zdradził też, że być może w najbliższych miesiącach punkty informacyjne uda się doposażyć w system telekonferencji, przez który można się będzie łączyć z ekspertami w Krakowie i Warszawie.
- Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego pomysłu - mówił wicestarosta nowotarski Maciej Jachymiak, - Tym bardziej, że w ostatnim czasie było wiele takich ruchów, które jakby miały przywrócić schemat administracyjny kraju z lat 70. Wiele instytucji usiłowano przenieść do Nowego Sącza, musieliśmy dbać o to, by zostały na Podhalu. To, że ten punkt tutaj powstał, świadczy o docenieniu naszego regionu. Cieszymy się, że przedsiębiorcy, ludzie, samorządy, będą miały łatwiej. Cieszę się też, że gościmy dzisiaj tylu wójtów - frekwencja jest jak rzadko kiedy, co świadczy o tym, jak ważne jest to wydarzenie.
Troszkę dziegciu do dyskusji dodał wójt Szaflar Stanisław Ślimak. - Z radością wysłuchałem tych optymistycznych słów, przyjechałem spenetrować teren, aby znać dokładnie położenie tego punktu, bowiem podejrzewam, że warkot o kość unijną, który jako wójtowie będziemy tutaj czynić, będzie słyszalny aż przed ten budynek. Chciałbym tylko tyle, aby na pisanych wnioskach się nie kończyło, tylko żebyśmy u schyłku każdego roku mogli spotkać się tutaj i powiedzieć: dziękujemy pracownikom, których tutaj zarząd nasz małopolski desygnował i opłacił, bo w istocie rzeczy pomogli. Doświadczenia jednak uczą, że sterty papierów pisane nie zawsze przynosiły pożytki. W końcu jednak i głos wójta Szaflar zabrzmiał optymistyczniej: - Oby to był punkt dobrych konsultacji, dobrych projektów, życzliwości i serca, i otwarty zawsze dla nas. Jestem dobrej nadziei i wiary, że idzie to w dobrym kierunku.
- Jeżeli przyjdzie do nas osoba zainteresowana tą tematyką, postaramy się jej pomysł, projekt dopasować do odpowiednich funduszy i pokierować nią. Naszym celem jest wychodzić naprzeciw ludzi. Z kilkumiesięcznej praktyki, jaką odbyliśmy w Krakowie, wiemy, że bardzo wiele osób z Podhala jest unijnymi funduszami zainteresowanych. Jesteśmy otwarci na wszystkich. Każdy, kto ma pomysł na biznes może się do nas zgłosić. Pokażemy, jak przebrnąć przez pisanie wniosków, jak sporządzić je zgodnie z instrukcją - mówi Arkadiusz Szymczyk, jeden z dwóch pracowników punktu.
Nowotarski punkt czynny jest w siedzibie starostwa przy Al. Tysiąclecia 35 od poniedziałku do piątku w godz. 8-16. Numery telefonów: (018) 266 13 71 (72).
Źródło: Podhale24.pl