Wójt Jan Smarduch udzielił wywiadu "Dziennikowi Polskiemu". W rozmowie z redaktor Anną Szopińską mówi o inwestycjach prowadzonych w gminie Nowy Targ.
Jak na skromne możliwości budżetu, da się zaobserwować w rozległej nowotarskiej gminie inwestycyjny rozmach...
- Na inwestycje przewidzieliśmy w przyszłym roku 12 milionów złotych, a jest to, podobnie jak co roku, ok. 20 procent budżetowych wydatków. Główna pozycja - 6,5 miliona - to inwestycje w szkołach. W trakcie budowy jest hala sportowa wraz z zapleczem przy Gimnazjum i Szkole Podstawowej w Gronkowie. W połowie przyszłego roku ta inwestycja powinna być zakończona. W Łopusznej zakończona jest budowa boiska w ramach "Orlika", trwa natomiast modernizacja i rozbudowa Szkoły Podstawowej i Gimnazjum wraz z budową sali gimnastycznej. Tutaj termin oddania przewidujemy na koniec lutego. Rozpoczęliśmy przebudowę i modernizację Szkoły Podstawowej w Ludźmierzu, wraz z budową sali gimnastycznej, bo do tej pory szkoła korzysta z pomieszczeń w Domu Podhalańskim. W trakcie przebudowy, modernizacji i wznoszenia sali gimnastycznej jest też SP w Obidowej. Obie inwestycje - ludźmierską i obidowską - zakończymy w 2011 roku. Rozpocząć chcemy natomiast w przyszłym roku budowę szkoły w Ostrowsku. Przeznaczamy na projekt O, 5 miliona złotych, spodziewając się w przyszłym roku pozwolenia na budowę. Jeśli wymienione wcześniej inwestycje zakończymy, to dziewięćdziesiąt kilka procent dzieci i młodzieży (na 3100 uczniów w gminie) będzie korzystać z nowych obiektów. Tyle udało się nam osiągnąć od 1996 r. i na tym inwestowanie w oświatę chcemy zakończyć.
Ale chyba nie zostaną w tyle inwestycje drogowe?
- Łącznie wydamy na nie w przyszłym roku dość dużo, bo 4,5 miliona złotych. Jest to współfinansowanie inwestycji wojewódzkich, jak np. budowy chodnika w Rogoźniku, czy powiatowych, jak droga Szaflary - Bóg - Gronków - Ostrowsko i droga Czarny Dunajec - Długopole - Krauszów - Ludźmierz, do której dopłacamy milion. Trochę pieniędzy pójdzie też na drogi rolnicze.
Sporo gminnych pieniędzy pochłonie też jednak gospodarka ściekowa, co jest rzeczą nieuchronną.
- Projektowana jest kanalizacja i oczyszczalnia w zlewni Trute, dla kilku miejscowości: Lasku, Obidowej, Morawczyny, Trutego, Pyzówki, Klikuszowej. Grunt mamy tam wykupiony, a kiedy dostaniemy pozwolenie budowlane, chcemy wystąpić o środki z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Myślę, że są duże szanse na kilka do kilkunastu milionów, a prace przewidujemy na lata 2011-13. Chcemy też zawalczyć o środki na oczyszczalnię w Krempachach, dla Nowej Białej i Krempach. Byłoby to kolejne duże zadanie.
Są też zapewne drobniejsze remonty i adaptacje obiektów użyteczności publicznej?
- Część remizy OSP w Trutem adaptujemy na przedszkole i zyskaliśmy dofinansowanie z Funduszu Odnowy Wsi. Program marszałkowski pomoże odnowić i zaadaptować na cele kulturalne remizę w Ludźmierzu.
A sprawy społeczne?
- Do Funduszu Społecznego Kapitał Ludzki składaliśmy wniosek dotyczący rozpisanego na trzy lata programu "Pozytywne myślenie" dla długotrwale bezrobotnych. Chodzi tu o nieodpłatne kursy prowadzenia działalności handlowej z kursem na prawo jazdy kategorii B, kursy gastronomiczne, pokrycie kosztów specjalistycznych badań lekarskich. Byłoby to dla ludzi ułatwienie w wejściu na rynek pracy. A gmina współfinansuje ten projekt.
Rozmawiała Anna Szopińska
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer