Jesteś tutaj

96 zniczy pamięci w Ludźmierzu. Gmina uczciła ofiary narodowej katastrofy

Słuchowisko o Katyniu, symboliczne zapalenie 96 zniczy upamiętniający ofiary tragedii w Smoleńsku i Apel Poległych. Tak społeczność gminy Nowy Targ uczciła sobotnią katastrofę.

Uroczystości rozpoczęły się słuchowiskiem i pokazem multimedialnym przez dzieci i młodzież z Ludźmierza i Krauszowa. Pod ołtarzem stanął rzutnik i ekran na którym wyświetlane były obrazy ilustrujące opowieści katyńskie. To właśnie Katyń sprzed 70 lat, historia losów kwiatu polskiej inteligencji, decyzje Stalina, obozy jenieckie, mord i kłamliwa propaganda PRL-u, były głównymi tematami słuchowiska. Kto do tej pory nie znał historii śmierci polskich oficerów otrzymał tu wiedzę w pigułce, opatrzoną zdjęciami, wspomnieniami, wierszami i faktami.

Kolejnym punktem uroczystości była msza święta w intencji Ojczyzny i ofiar sobotniej katastrofy samolotowej. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz gminy - wicewójt Stanisław Szeliga, sekretarz Urzędu Gminy Maria Ligęza, przewodniczący Rady Gminy Wiesław Parzygnat, radni, przedstawiciele kuratorium, gminnych jednostek organizacyjnych, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie okolicznych szkół. Obecne były poczty sztandarowe OSP, Związku Podhalan i Szkoły Podstawowej z Ludźmierza, oraz OSP Krauszów i Długopole.

Ksiądz proboszcz Tadeusz Juchas, który koncelebrował piątkowe nabożeństwo, podziękował na wstępie wszystkim za przybycie, a szczególnie nauczycielom za to, że uczą dzieci historii Polski. - Trzeba się modlić za Ojczyznę, za to, że możemy się cieszyć wolnością i dobrobytem - apelował do uczniów. Zanim rozpoczął nabożeństwo miała miejsce ministranci ogniem z paschału zapalili 96 lampionów i zniczy ustawionych pod ołtarzem, symbolizujących ofiary sobotniej tragedii. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Tadeusz Juchas, a mszę zakończyła pieśń "My chcemy Boga".

Już po nabożeństwie uczniowie szkół zanieśli lampiony i znicze pod Krzyż Katyński stojący przy wejściu do kościoła. Tu też odbyła się ostatnia część uroczystości. W obecności wszystkich uczestników mszy świętej odbył się Apel Poległych - uroczyście odczytano nazwiska wszystkich ofiar tragedii, czcząc ich słowami "Chała bohaterom" i "Cześć ich pamięci". Pod krzyżem żałobny wieniec złożyli wspomniani już sekretarz Urzędu gminy, zastępca wójta i przewodniczący Rady Gminy. Uroczystość zakończyło wspólne odśpiewanie hymnu Polski.



 

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer