Jesteś tutaj

XII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego: odwiedź Nową Białą

Wielokulturowość wyrażająca się w języku, stroju i tradycjach, piękno krajobrazu, a także liczne wydarzenia towarzyszące zachęcają do tego, by 15 i 16 maja w czasie XII Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego zwiedzić obiekty znajdujące się w Nowej Białej, Trybszu i Łapszach Wyżnych.

Polski Spisz to niewielka część Spiszu, który jest podzielony granicą polsko-słowacką. Stanowi on konglomerat wielu kultur, będący wynikiem przemian, które miały miejsce na tych terenach na przestrzeni wieków. Wpływy kultur węgierskiej, rusińskiej, niemieckiej czy słowackiej są współcześnie łatwo zauważalne.

Podczas tegorocznej edycji Dni Dziedzictwa zostaną zaprezentowane trzy obiekty: zabudowa wsi Nowa Biała wraz z rezerwatem Przełom Białki, kościół pw. św. Elżbiety Węgierskiej w Trybszu oraz kościół pw. św. św. Piotra i Pawła w Łapszach Wyżnych.

Wieś Nowa Biała została założona prawdopodobnie w XIV wieku. W miejscowości do dziś zachował się oryginalny układ zabudowy. Tworzą go dwie równoległe ulice przebiegające wzdłuż osi wschód – zachód, rozdzielone szerokim pasmem ziemi, którego środkiem płynie potok łączący się z rzeką Białką. Wzdłuż tych dwóch wspomnianych ulic rozmieszczone są zabudowania, na które składają się murowane domy mieszkalne, budynki inwentarskie oraz drewniane stodoły. W miejscowości znajduje się konsekrowany w 1748 roku kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej. We wnętrzu można podziwiać cenny, drewniany rokokowy ołtarz główny. W Nowej Białej wytwarzano strój spiski, i to on właśnie będzie motywem przewodnim Dni Dziedzictwa w tym miejscu. Zwiedzający 15 i 16 maja Nową Białą będą mieli możliwość zapoznania się z ludowym strojem spiskim. Dodatkowo będzie można zobaczyć także utworzony w 1959 roku niedaleko wsi rezerwat przyrody Przełom Białki. Skały, które można tutaj podziwiać – Kramnica na prawym i Obłazowa na lewym brzegu rzeki – stanowiły niegdyś jeden masyw, lecz rozdzieliła je Białka. Specyficzne dla rezerwatu są występujące tu rośliny, charakterystyczne dla przyrody tatrzańskiej, przyniesione z nurtem rzeki, czy pokrywające dno Białki jasne otoczaki nanoszone z Tatr.

Zapraszają: Samorząd Województwa Małopolskiego oraz Małopolski Instytut Kultury. Więcej informacji na: www.dnidziedzictwa.pl

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer