Bezpłatne szczepienia przeciwko
zakażeniom HPV w Gminie Nowy Targ
Warto zadbać o zdrowie i życie córek
Decyzją Wójta oraz Rady Gminy wszystkie 13-letnie dziewczynki zamieszkałe na terenie Gminy Nowy Targ mogą teraz po raz pierwszy skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Z tej szansy w tym roku może skorzystać 154 dziewczynek z rocznika 2002. Tym samym Gmina Nowy Targ dołącza do grona samorządów aktywnie wspierających profilaktykę nowotworową.
Dzięki szczepieniom przeciwko zakażeniom wirusem HPV (wirusem brodawczaka ludzkiego) wiele dziewcząt w przyszłości będzie mogło uniknąć raka szyjki macicy oraz innych chorób HPV zależnych. Szczepionki przeciwko wirusowi HPV są stosowane na świecie i w Polsce od 2006 roku, a ich bezpieczeństwo zostało potwierdzone w licznych badaniach klinicznych.
Szczepienia te zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat zarówno przez WHO, jak również przez światowych i krajowych ekspertów. Wykonuje się je powszechnie w większości krajów europejskich, w Stanach Zjednoczonych i w Australii, gdzie cieszą się dużym zainteresowaniem. W Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą o zdrowiu swoich młodych mieszkanek w dłuższej perspektywie czasu.
Wirus HPV jest bardzo rozpowszechniony i wyodrębnia się wiele jego typów. Do najczęściej występujących należą typy 16 i 18, które odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, odbytnicy, szyi i głowy, a także typy 6 i 11 – odpowiedzialne za powstawanie brodawek płciowych (tzw. kłykcin kończystych).
W skali całego świata rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania rakiem, który dotyka młode kobiety. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera, co roku około 2 000 – jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie i oznacza śmierć 5 kobiet każdego dnia.
Szczepienie przeciwko wirusowi HPV znalazło się w Polsce kalendarzu szczepień zalecanych, ale niestety ze względu na jego wysokie koszty, nie jest osiągalne dla wielu dziewczynek. Tym bardziej należy docenić inicjatywę Gminy Nowy Targ, która wprowadziła wieloletni program BEZPŁATNYCH SZCZEPIEŃ p/HPV.
Pełna profilaktyka raka szyjki macicy (RSM) powinna opierać się na 3 filarach: edukacji, szczepieniach i badaniach cytologicznych. Dlatego też już w najbliższym czasie rodzice i opiekunowie prawni dziewczynek z rocznika 2002 zaproszeni zostaną na spotkania edukacyjno – informacyjne z lekarzem ginekologiem – położnikiem. . W trakcie spotkania będzie można uzyskać dodatkowe informacje na temat profilaktyki zakażeń wirusem HPV oraz samej szczepionki. Takie spotkania to również doskonała okazja do tego, aby zachęcić matki do wizyty u ginekologa i zrobienia cytologii..
Już pod koniec maja 2015 roku wszystkie 13 – letnie dziewczynki, zamieszkałe na terenie Gminy Nowy Targ, będą mogły, za zgodą rodziców lub opiekunów prawnych, skorzystać z bezpłatnej, czterowalentnej szczepionki p/HPV, która podawana będzie w schemacie trzydawkowym. Ponieważ cały cykl szczepień należy ukończyć do początku grudnia 2015 , warto nie zwlekać z podjęciem decyzji i w wyznaczonym czasie udać się z córką do punktu szczepień. Pierwsza dawka musi być podana najpóźniej do końca czerwca 2015.
Realizatorem Programu Profilaktyki HPV w Gminie Nowy Targ jest:
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Gminie Nowy Targ S.C.
Szczepienia odbywać się będą w trzech Ośrodkach Zdrowia, po wcześniejszym umówieniu telefonicznym lub osobistym:
WÓJT GMINY NOWY TARG
Jan Smarduch
Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer