Jesteś tutaj

Polska Gazeta Krakowska

Co dalej z kamieniołomem w Klikuszowej?

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wydała negatywną ocenę dla planu zagospodarowania przestrzennego w Klikuszowej, który przewidywał odsunięcie od centrum wsi uciążliwego kamieniołomu. Jan Smarduch, wójt gminy Nowy Targ, nie daje jednak za wygraną i nawet po rozstrzygnięciu wojewody, który przyznał rację RDOŚ, skierował sprawę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. To on rozstrzygnie, czy kamieniołom zajmie kolejnych 18 hektarów - informuje "Polska Gazeta Krakowska".

Wójt Jan Smarduch o 20-leciu samorządności

Z okazji 20. rocznicy samorządności w Polsce "Polska Gazeta Krakowska" przeprowadziła wywiad z wójtem gminy Nowy Targ Janem Smarduchem, najdłużej urzędującym wójtem na Podhalu.

Kamieniołom w Klikuszowej mniej uciążliwy

Mieszkańcy Klikuszowej odetchną już niedługo z ulgą. Według przyjętego właśnie planu zagospodarowania przestrzennego przez gminę Nowy Targ dla tego terenu, obszar kamieniołomu ma być przesunięty dalej od zabudowań. Dla klikuszowian oznacza to jedno - będzie mniej uciążliwego hałasu z odstrzałów kamienia, które co jakiś czas prowadzone są na terenie zakładu, w którym wydobywany jest piaskowiec magurski.  

Gminny budżet przyjęty

Gmina Nowy Targ przyjęła tegoroczny budżet. Radni zdecydowali, że nie można dopuścić do wysokiego deficytu dlatego wydatki muszą zamknąć się kwotą 59 milionów złotych. Dochody zaś w 2010 roku wyniosą 56,5 miliona złotych.

Pocztowe problemy

Gazety, renty i emerytury z kilkudniowym opóźnieniem. Takie historie trafiają się mieszkańcom Spisza po tym, jak Poczta Polska zwolniła trzy listonoszki jeżdżące rowerami.

Gminne "Orliki Plus" gotowe

O dwa nowoczesne boiska sportowe wzbogaciła się nowotarska gmina. Obiekty w Lasku i Klikuszowej powstały w ramach programu "Orlik Plus". Oba zostały już odebrane przez nadzór budowlany. Prace przebiegały w iście ekspresowym tempie, trwały niespełna dwa miesiące.


 

Mieszkańcy Spisza chcą kursów MZK

Mieszkańcy spiskich miejscowości - Nowej Białej, Krempach i Dursztyna chcą, aby do ich miejscowości dojeżdżały autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacji w Nowym Targu. Nie są bowiem zadowoleni z usług prywatnych przewoźników.

Naukowcy wracają do wykopalisk w Jaskini Obłazowej

Archeolodzy wrócą w tym roku ponownie do prac w jaskini Obłazowej w Nowej Białej. Prace wykopaliskowe rozpoczną się 1 lipca i będą trwały praktycznie przez całe wakacje. Wezmą w nich udział przede wszystkim studenci uniwersytetów Jagiellońskiego, Warszawskiego i Gdańskiego. Wykopaliska rozpoczną się po rocznej przerwie. Prace badawcze były bowiem prowadzone w ubiegłym roku, po kilkunastu latach wcześniejszej przerwy, ale odłożono je ze względu na powódź.

Władze gminy mówią "dość" kuśnierskim odpadom

Władze gminy nowotarskiej mówią "dość". Nie chcą sprzątać z rowów przy drogach ścinków kuśnierskich. Rokrocznie na wiosnę właściciele podhalańskich zakładów kuśnierskich, w trosce o swoje portfele, w nocy wrzucają do rowów worki wypełnione ścinkami i odpadami zwierzęcymi. A że zakładów jest sporo, rowy są pełne worków.

Kolejne grunty w Łopusznej w prywatnych rękach

Przedsiębiorca z Krempach kupił od Towarzystwa Pomocy dla Bezdomnych im. św. Brata Alberta 5,6 ha ziemi w Łopusznej. Dołączył je do 20 ha gruntów, które wcześniej kupił od sióstr elżbietanek z Nysy, także w Łopusznej - przypomina Polska Gazeta Krakowska. 

Strony

Theme by Danetsoft and Danang Probo Sayekti inspired by Maksimer